FAQ - Często zadawane pytania

Czynność cywilnoprawna, jaką jest sprzedaż nieruchomości, podlega opodatkowaniu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że jest to opłata, którą należy uiścić przy sprzedaży każdej działki lub nieruchomości niezależnie od tego, czy została ona zakupiona ze środków pochodzących z kredytu czy też za gotówkę. Zgodnie z najnowszym prawem podatkowym przy sprzedaży domu, mieszkania, działki czy jakiejkolwiek innej nieruchomości podatek wynosi 19 procent od dochodu z transakcji. A dokładnie, ile wynosi podatek os sprzedaży nieruchomości? Dla przykładu – jeśli kupiłeś mieszkanie za 500 tysięcy, a sprzedajesz je za 600 tysięcy, to do opodatkowania kwalifikuje się 100 tysięcy, które stanowi nadwyżkę w stosunku do oryginalnej wartości lokum. Od tej kwoty odliczane jest wtedy 19 procent, a więc 19 tysięcy.

Sprawdź, kto płaci podatek od sprzedaży działki.

Biura i pośrednicy w handlu nieruchomościami pomagają ich właścicielom w sprzedaży. Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości? Wybierając dobre biuro, w którym pracują specjaliści, można liczyć na profesjonalne doradztwo, dzięki któremu sprzedającemu nie umkną żadne, nawet najdrobniejsze szczegóły transakcji, które często mają ogromne znaczenie. Aby sprzedać mieszkanie z pomocą biura, należy zgłosić się do wybranej przez siebie firmy na konsultację, omówić szczegóły i podpisać odpowiednią umowę, na mocy której pośrednik będzie reprezentował właściciela przed kupującymi.

Zobacz również, czym jest umowa na wyłączność.

To, ile czasu potrzeba, aby sprzedać mieszkanie, jest zależne od wielu czynników i zmiennych. Pierwszą kwestią jest tutaj sam stan lokalu, jego metraż oraz lokalizacja. Nieruchomości świeżo po remoncie, w ładnej i atrakcyjnej okolicy z reguły sprzedają się znacznie szybciej. Chcesz szybko sprzedać dom? Istotny jest jeszcze sposób sprzedaży – czy robimy to na własną rękę, czy sprzedajemy przez pośrednika, czy decydujemy się zbyć swoją nieruchomość firmie, która zajmuje się skupem mieszkań, takiej jak Pulo. Doczytaj jeszcze, od czego zacząć sprzedaż mieszkania.

Jeśli nie jesteś pewny sprzedaży mieszkania, to sprawdź, co się bardziej opłaca: sprzedaż czy wynajem mieszkania?

Podczas sprzedaży nieruchomości zbywający, jak i kupujący muszą na kilku etapach całego procesu podpisać kilka umów. Za przygotowanie niektórych z nich trzeba zapłacić notariuszowi. Tak jest w przypadku umowy przedwstępnej, która jest niezbędnym dokumentem przy sprzedaży mieszkania. Przepisy nie określają, kto powinien pokryć koszty związane z usługami notarialnymi w tej sytuacji, jednak zazwyczaj robi to kupujący. Nie są to jednak wysokie kwoty, a więc nie ma powodów do obaw.

Osoba, która chce sprzedać lokal, musi posiadać wszystkie niezbędne dokumenty, które umożliwią jej przeprowadzenie tego procesu od początku do końca. Brak nawet jednego z nich sprawi, że nieruchomości nie będzie można zbyć. Do dokumentów, które są potrzebne do sprzedaży mieszkania, należą: akt notarialny nabycia nieruchomości, ważne zaświadczenie ze spółdzielni o członkostwie (o ile jest to mieszkanie spółdzielcze), zaświadczenie o zameldowaniu osób w lokalu, dokument poświadczający brak długów w spółdzielni, dokument o braku zadłużenia i braku zaległości z tytułu czynszu oraz opłat eksploatacyjnych, zaświadczenie ze spółdzielni o przydziale lokalu i jeśli jest wymagane – o uzupełnieniu wkładu budowlanego. Konieczne będzie również sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania.

Warto wiedzieć, jakie pytania zadać przed sprzedażą mieszkania.

Wiele osób zastanawia się, czy zgłoszenie lokalu do sprzedaży w skupie mieszkań obarczone jest jakimiś dodatkowymi kosztami. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie. To my płacimy Tobie za nieruchomość i to maksymalnie w ciągu 3 dni od momentu sprzedaży, niezależnie od tego, czy preferujesz gotówkę czy przelew bankowy. Dodatkowe opłaty zazwyczaj uiszcza się, kiedy sprzedaje się nieruchomość przez pośrednika. Każda firma ustala wtedy swoje stawki i cenniki.

Na samym wstępie, dowiedzieć się, jak zabezpieczyć mieszkanie przed egzekucją komorniczą.

Bardzo wiele osób, które zmagają się z różnego rodzaju długami, zastanawia się, czy mogą w ostateczności zbyć posiadaną przez siebie nieruchomość i tym samym wyjść chociaż w jakimś stopniu na prostą. Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak, jest to jak najbardziej możliwe, nawet w sytuacji, kiedy na mieszkaniu ciąży komornik. Co więcej, bardzo często tego typu rozwiązanie traktowane jest jako ostatnia deska ratunku w sytuacji, w której wszystkie inne opcje spłaty długu zostały już wykorzystane i nie przyniosły spodziewanego efektu. Dowiedz się również, jak sprzedać zadłużone mieszkanie. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na sprzedaż mieszkania, to warto sprawdzić, jak oddłużyć nieruchomość.

Sprzedaż nieruchomości, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju środków została ona kupiona (kredyt lub gotówka), jest czynnością cywilnoprawną, która oczywiście podlega opodatkowaniu. Stawka tego podatku to 19% od dochodu pochodzącego z takiej transakcji. Jeśli więc kupiłeś lokal za 200 tysięcy i sprzedajesz go za 230 tysięcy, to opodatkowane zostanie tylko te 30 tysięcy. Do uiszczenia tej opłaty zobowiązana jest strona sprzedająca mieszkanie.

Jeśli sprzedajesz odziedziczone mieszkanie, to doczytaj koniecznie nasz poradnik: podatek od spadku- co musisz wiedzieć?

Kwestie spadkowe potrafią być bardzo zawiłe i niektórzy mają z nimi bardzo duży problem. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego – w końcu testamenty mogą być bardzo złożone. Jednym z najczęściej przekazywanych dóbr są nieruchomości, stąd też wiele pytań o to, czy można je sprzedać. Odpowiedź brzmi – tak, jak najbardziej można sprzedać odziedziczone mieszkanie czy dom. Nie ma przepisu prawnego, który by tego zabraniał. Dowiedz się, jak sprzedać mieszkanie po rodzicach lub dziadkach.

Zapraszamy również do lektury naszego artykułu: kiedy najlepiej sprzedać mieszkanie.

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć złożona, ponieważ wszystko tak naprawdę zależy od preferencji osoby sprzedającej nieruchomość. Możliwości jest kilka. Można spróbować samodzielnie wystawić ogłoszenie i sprzedać mieszkanie na własną rękę, jest to jednak rozwiązanie dla osób, które mają dużo czasu i nie spieszy im się ze zbyciem nieruchomości. Można też skorzystać z usług pośrednika, dzięki czemu pozbywamy się wszystkich obowiązków związanych z procesem sprzedaży. Najszybszą metodą jest jednak sprzedaż mieszkania w specjalnym skupie. Przed dokonaniem transakcji należy sprawdzić jednak, jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie.

Przeczytaj, kiedy warto sprzedać mieszkanie w skupie.

Zazwyczaj firmy, które zajmują się pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości lub ich skupem, pomagają swoim klientom tylko do pewnego momentu. Niektóre ze spraw muszą oni więc załatwić całkowicie sami, niezależnie od tego, czy wiedzą, jak tego dokonać, czy też nie. Decydując się na usługi Pulo, możesz liczyć na pełne wsparcie w całym procesie sprzedaży od początku do końca. Firma ta odkupi Twoje mieszkanie i przekaże Ci pieniądze tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.

Umowa przedwstępna to bardzo ważny dokument, który podpisują obie strony podczas rozpoczęcia procesu kupna/sprzedaży nieruchomości. A dokładnie jak wygląda umowa przedwstępna? Jest to swego rodzaju deklaracja, że osoba kupująca do określonego w umowie terminu nabędzie dane mieszkanie lub dom, uiści wszystkie opłaty, a także posiada wszystkie potrzebne do zamknięcia tego procesu dokumenty.  Kluczową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę w przypadku tego typu umowy, jest jej ważność. Jeśli na dokumencie brakuje danych, m.in. kwoty sprzedaży czy innych istotnych informacji, może zostać unieważniona. Dowiedz się również, kiedy umowa przedwstępna jest nieważna.

Towarzystwa Budownictwa Społecznego to wyjątkowe instytucje, do których należą zadania związane z budową budynków mieszkalnych oraz zarządzaniem nimi na zasadach umowy o najem. Tego typu budownictwo to tzw. budownictwo społeczne, a więc realizowane przy użyciu środków publicznych. Bardzo często budynki takie są wykorzystywane jako m.in. lokale socjalne. Sprzedaż mieszkania TBS – czy to możliwe? Osoba wynajmująca (partycypant) nie może sprzedać samego mieszkania. Może ona jednak zbyć swoje prawa do najmu takiego lokalu kolejnej osobie.

Nie ma żadnych regulacji prawnych, które jasno wskazują, że sprzedający zobowiązany jest do realizacji remontu mieszkania, które zbywa. Niemniej jest to zarówno miłe z jego strony dla ewentualnych nabywców, ale także zwiększa wartość nieruchomości i sprawia, że zainteresowanie takim lokalem jest znacznie większe. Odpowiedź na to pytanie brzmi zatem – tak, lepiej wyremontować mieszkanie przed sprzedażą, ale nie jest to konieczność. Warto jednak to zrobić i zwykle do tego namawiamy. Wynika to z tego, że stan techniczny i wycena mieszkania wpływają na siebie wzajemnie.

Jeśli jednak nie chcesz remontować mieszkania, to zobacz, jak szybko sprzedać mieszkanie do remontu.

Korzystając z usług pośrednika, musisz liczyć się z tym, że firma, która zajmuje się handlem nieruchomościami, z pewnością przyjrzy się Twojemu mieszkaniu nieco bliżej. Jest to nawet swego rodzaju wymóg, gdyż na podstawie takich informacji określana jest potem sugerowana cena, za którą lokal powinien zostać wystawiony na sprzedaż. W Pulo również przejrzymy dokumenty, jednak wyłącznie po to, aby zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości, którą kupujemy od klienta. To pozwoli nam na zaproponowanie odpowiednio wysokiej ceny.

Sprawdź, jak Zobacz też, jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone.

W przypadku korzystania z usług biura nieruchomości podpisanie umowy pośrednictwa jest niezbędne, aby pośrednik mógł zacząć podejmować działania związane ze sprzedażą danego lokalu. Dlaczego? I czym jest pośrednictwo do sprzedaży mieszkania? Dokument daje pośrednikowi m.in. uprawnienia do reprezentowania sprzedającego przez klientami. W przypadku skorzystania z usług skupu mieszkań umowa pośrednictwa nie jest potrzebna. Zamiast niej zawieramy odpowiednio przygotowaną umowę kupna/sprzedaży, która jest łatwa do zrozumienia i krótka.

W Pulo skupujemy w zasadzie wszystkie nieruchomości, które można sprzedać. Można u nas błyskawicznie zbyć dom, działkę, grunty, lokale handlowe, mieszkania i apartamenty czy nieruchomości, które: są zadłużone, mają problematyczną sytuację prawną, mieszkają w nich lokatorzy, ciąży na nich kredyt, ciąży na nich komornik, są do remontu czy odziedziczone. Jak więc widać – wachlarz nabywanych przez nas obiektów i gruntów jest naprawdę bardzo szeroki, dlatego warto skorzystać z naszych usług.

Zobacz również, jak sprzedać pensjonat.

Nasze działania obejmują dwa województwa – małopolskie i śląskie. Pracujemy w większych i mniejszych miastach na terenie obydwu – w Katowicach, Częstochowie, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Tychach, Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Chrzanowie, Olkuszu, Nowym Targu, Bochni, Gorlicach i Zakopanem. Jak więc wyraźnie widać, obszar, na którym realizujemy nasze usługi, jest bardzo rozległy.

Jak wyliczyć wartość mieszkania? Prawidłowa wycena nieruchomości na sprzedaż jest możliwa tylko i wyłącznie za pośrednictwem specjalisty, który posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Sprawdź, jak wygląda wycena nieruchomości.

Próba wycenienia sprzedawanego mieszkania na własną rękę może zakończyć się zaniżeniem jego wartości lub jej zawyżeniem, co w obu przypadkach ma negatywne skutki. Jeśli będzie za niska – sprzedawca zarobi za mało, natomiast jeżeli za wysoka – nikt nie będzie chciał odkupić takiego lokalu. przed skorzystanie, z usługi, dowiedz się również, ile kosztuje wycena nieruchomości.

Wiele osób zadaje to pytanie, ponieważ nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tą formą sprzedaży nieruchomości. Skup jest jak najbardziej bezpieczną metodą sprzedaży i co więcej – wśród wszystkich stosowanych sposobów zbywania domów i działek jest najszybszy, niezależnie od tego, w jakim stanie technicznym i prawnym jest obiekt lub grunt. Jak działa skup nieruchomości? Wszystkie kwestie prawne zostaną w nim spełnione tak, jak jest to wymagane przepisami, jednak każdy element transakcji jest realizowany tak szybko, jak to tylko możliwe.

Przekonaj się, jak wygląda współpraca z firmą skupującą nieruchomości.

Na osoby chcące wynająć mieszkanie czeka bardzo dużo pułapek i kruczków prawnych, które mogą słono kosztować. Aby bezpiecznie wynająć mieszkanie, pierwszym krokiem jest oczywiście obejrzenie go i potwierdzenie, że zapisy widniejące w umowie są zgodne ze stanem faktycznym. Samo podpisanie umowy również jest bardzo istotne – stanowi ona bowiem podstawowe zabezpieczenie prawne dla obu stron, dlatego w żadnym wypadku nie wolno jej pominąć, nawet jeżeli piękne mieszkanie dostępne jest w bardzo okazyjnej cenie.

Sprzedaż nieruchomości z zadłużeniem komorniczym jest jak najbardziej możliwa, jednak jeśli podejmujesz się tego samodzielnie – może okazać się niezwykle trudna. Wynika to z faktu, że kupujący najczęściej szukają lokali i domów, które pozbawione są takich problemów. Co zrobić, jak komornik zajął nieruchomość? Jeśli nie uda Ci się zbyć takiej nieruchomości samodzielnie, zawsze pozostaje inne rozwiązanie, jakim jest skorzystanie z usług skupu nieruchomości takiego jak nasz. Z chęcią odkupimy Twoje mieszkanie nawet jeśli posiada zadłużenie komornicze.

Tak, możliwe jest sprzedanie nieruchomości obciążonej dożywociem, jednak nie jest to tak proste, jak standardowa sprzedaż lokalu. W ramach dożywocia nabywca zobowiązuje się zapewnić sprzedającemu utrzymanie i dach nad głową do jego śmierci w zamian za przeniesienie praw do własności. Prawo dożywocia jest jednak niezbywalne, co oznacza, że przy sprzedaży takiej nieruchomości osoba, która ją kupuje, nabywa również obowiązki związane z tym prawem.

Służebność jest jednym z niewielu stanów, w ramach których sprzedaż nieruchomości w jakimkolwiek momencie jest bardzo trudna. będzie to o tyle trudniejsze, że jeżeli w mieszkaniu żyje osoba posiadająca prawo służebności, to właściciel nie może jej też w żaden sposób eksmitować. Można takie mieszkanie sprzedać, jednak służebność przechodzi na kupującego wraz z przeniesieniem praw do własności. Służebnik ma natomiast dożywotnie prawo do użytkowania przestrzeni w takim domu na określonych warunkach. Przeczytaj więcej o zależności: służebność a sprzedaż nieruchomości.

Prawo bywa skomplikowane, a w niektórych przypadkach naprawdę zaskakujące. Zgodnie z obecnie panującymi zasadami, dom w trakcie budowy jest budynkiem nieukończonym. Oznacza to, że nie jest on przedmiotem odrębnej własności. W takiej sytuacji nie można sprzedać samego domu – zbycie takiej nieruchomości może odbywać się wyłącznie w przypadku sprzedaży jej razem z działką, na której budynek został częściowo wzniesiony. Trzeba się liczyć z tym, że taki dom nie zawsze zwiększy wartość działki.

Może być tak, że stan prawny nieruchomości z nieznanych nikomu przyczyn jest nieuregulowany. Jednym z problemów jest sprzedaż nieruchomości bez księgi wieczystej. Próba sprzedaży takiego lokalu czy domu przez pośrednika lub na własną rękę jest możliwa, ale bardzo prawdopodobnie zakończy się ona niepowodzeniem. Kupujący nie są bowiem zazwyczaj zainteresowani takimi ogłoszeniami. Innym problemem jest również sprzedaż nieruchomości małoletniego. Z łatwością natomiast sprzedasz takie mieszkanie, korzystając z usług naszego skupu, dzięki czemu pozbędziesz się problemu, a przy okazji zarobisz, i to w bardzo krótkim czasie.

Przeczytaj równie, jak sprzedać udziały w nieruchomości.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Czasem zdarza się, że ciążący na nieruchomości kredyt hipoteczny staje się dużym problemem, a mieszkańcy nie mają możliwości spłacania go. W takiej sytuacji, kiedy wszystkie inne możliwości zostaną wyczerpane, a właściciel nieruchomości chce uwolnić się od zadłużenia, może on sprzedać takie mieszkanie czy dom bez większych przeszkód. Ważne jednak, by transakcja przebiegła szybko i sprawnie – dlatego warto skorzystać z usług Pulo. Dowiedz się, jak szybko sprzedać mieszkanie z kredytem. Decydując się na nasze usługi, stawiasz na szybką realizację i gotówkę lub przelew w przeciągu maksymalnie trzech dni.

O sprzedaży zadłużonej nieruchomości piszemy również w naszym artykule: czy można sprzedać nieruchomość z obciążoną hipoteką

Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu