Skup nieruchomości z dożywociem

Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019

 

Sprzedaż nieruchomości z dożywociem na pozór wydaje się niemal niemożliwe, a jednak można ją przeprowadzić szybko i sprawnie. Wystarczy, że klient nie będzie próbował robić tego na własną rękę. Nie jest on wprawdzie właścicielem lokalu, w którym mieszka, dlatego też pod względem prawnym taka transakcja jest możliwa. Niestety, faktem jest, że umowa dotycząca dożywocia często bardzo skutecznie odstrasza kupujących lub zmusza sprzedającego do takiego obniżenia ceny nieruchomości, że transakcja zwyczajnie staje się nieopłacalna. Nasza firma oferuje rozwiązanie tego problemu, czyli skup nieruchomości z dożywociem. Nie boimy się kupować lokali „z problemami”, czyli nadających się do remontu, z hipoteką, komornikiem lub zadłużeniem czy służebnością.

Skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów współpracy!

Naszą usługę kierujemy do osób, chcących uzyskać natychmiastowy dostęp do gotówki, która jest zamrożona w domu!

Interesują nas nieruchomości w każdym stanie:

Mieszkanie z dożywociem – co to oznacza?

Co w zasadzie oznacza pojęcie „mieszkanie z dożywociem”? Zostało ono zdefiniowane przez Kodeks Cywilny (art. 908) i określa sytuację, w której osoba kupująca lub otrzymująca w wyniku darowizny daną nieruchomość musi zapewniać zbywającemu pełne utrzymanie do końca jego życia (wyżywienie, dobre warunki mieszkaniowe, pełną opiekę, również w czasie choroby, a nawet organizację pogrzebu). Bardzo często sytuacja ta ma miejsce, gdy rodzice przekazują dzieciom nieruchomość w zamian za dożywotnią, usankcjonowaną prawnie opiekę. Raz ustalone dożywocie jest prawem niezbywalnym, może jednak zostać oficjalnie zamienione na rentę, której wysokość orzeka sąd. Jedynie w sytuacjach bardzo dużego konfliktu między stronami sądownie można rozwiązać umowę.

Po sprzedaży lokalu z dożywociem wszystkie obowiązki przejdą na kupującego – musi być więc tego świadom. Dożywotnik (czyli osoba, której przysługuje dożywocie) nie musi wyrażać zgody na sprzedaż mieszkania – nie można jednak jej obecności w żaden sposób zataić przed kupującym. Nabywca oczywiście też ma możliwość negocjowania z nim zamiany dożywocia na rentę – którą jednak będzie musiał dożywotnio wypłacać. Dlatego też, jak łatwo się domyślić, popyt na mieszkania z tego rodzaju obciążeniem jest bardzo niewielki. Sprzedaż nawet w żaden sposób nieobciążonej nieruchomości potrafi zająć wiele czasu i przysporzyć zmartwień – dlatego najlepiej od razu postawić na profesjonalistów i zdecydować się na skorzystanie z usług skupu nieruchomości.

Sprzedając mieszkanie musisz mieć świadomość tego, że jest to proces, który nie kończy się z momentem przekazania kluczy nowemu właścicielowi. Konieczne jest również opłacenie podatku od sprzedaży, aczkolwiek jeżeli posiadasz na własność lokal krócej niż 5 lat, jesteś zwolniony z konieczności opłaty tego podatku.