Jak wyliczyć wartość mieszkania?

Zamierzasz sprzedać nieruchomość i zastanawiasz się, jak ustalić jej wartość, aby zaproponować odpowiednią cenę? A może chcesz kupić mieszkanie, jednak nie jesteś pewien, czy kwota żądana przez sprzedającego jest adekwatna do stanu nieruchomości? Pamiętaj, że wycena obiektu przykłada się bezpośrednio na zyski lub straty, które poniesiemy podczas jego kupna bądź sprzedaży. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyliczyć wartość mieszkania, zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy!

Od czego zależy cena nieruchomości?

Na wartość mieszkania ma wpływ wiele czynników. Wycena nieruchomości zależna jest głównie od:

● metrażu,
● roku budowy,
● lokalizacji,
● stanu technicznego,
● stanu wizualnego,
● rozkładu pomieszczeń,
● stanu prawnego,
● piętra,
● wysokości czynszu.

Jak obliczyć wartość mieszkania? Porównaj ogłoszenia internetowe

Zastanawiasz się, jak oszacować wartość mieszkania? Najprostszą opcją jest porównanie ogłoszeń dostępnych w internecie. W sieci znajdują się tysiące ofert sprzedaży nieruchomości, zawierające informacje o lokalizacji, metrażu i stanie technicznym obiektu. W ogłoszeniach zazwyczaj zamieszczone są również zdjęcia oraz cena wywoławcza. Jeśli chcesz oszacować wartość swojego mieszkania, poszukaj nieruchomości o podobnych parametrach i sprawdź, jakie ceny oferują sprzedający. To najpopularniejszy sposób wyceny mieszkania, jednak nie jest on w pełni miarodajne. Bez dobrych narzędzi do tworzenia porównawczych analiz cenowych ciężko określić, jak jedna nieruchomość ma się do drugiej. Pamiętaj, że w ogłoszeniu nie są zamieszczone wszystkie informacje. Dana osoba może wystawić swoje mieszkanie w niższej cenie, gdyż np. jest ono obciążone hipoteką. Natomiast inna osoba może zawyżyć wartość nieruchomości, ponieważ ma ona dla niej wartość sentymentalną.

Jak oszacować wartość mieszkania? Skorzystaj z portali z wycenami

Innym sposobem na określenie wartości mieszkania jest skorzystanie z portalu oferującego wyceny nieruchomości. Tego typu narzędzia wymagają podania metraż lokalu, jego stanu, roku budowy i lokalizacji, w której jest położony. Dzięki tym informacjom portal szacuje wartość danej nieruchomości. Zastanawiasz się, czy tego typu narzędzia rzeczywiście spełniają swoje funkcje? Otóż należy pamiętać, że nie są one nieomylne. Dedykowane są głównie osobom, które chcą uzyskać informacje o przybliżonej wartości lokalu. Jeśli zależy ci na w pełni wiarygodnej wycenie, tego typu portal może nie spełnić twoich oczekiwań.

Jak wyliczyć wartość mieszkania? Sięgnij po pomoc pośrednika

Skutecznym sposobem na oszacowanie wartości mieszkania, jest skorzystanie z pomocy pośrednika. Wycena dokonana przez agencje nieruchomości jest profesjonalna, rzetelna i dokładna. Pośrednicy są na bieżąco ze zmianami zachodzącymi na rynku nieruchomości, przez co orientują się w aktualnych trendach. Doskonale wiedzą oni, co ma wpływ na cenę mieszkań i jakie obiekty są aktualnie najchętniej wybierane. Ponadto agencje nieruchomości mają dostęp do systemów transakcyjnych, planów miejscowych, rejestrów cen, a także ksiąg wieczystych, dzięki czemu mogą wycenić nieruchomość na podstawie rzeczywistej sytuacji rynkowej.

Jak obliczyć wartość mieszkania do kredytu, spadku lub zachowku?

Zastanawiasz się, jak oszacować wartość mieszkania do spadku, zachowku lub kredytu? Otóż wyceną tego typu nieruchomości zajmuje się rzeczoznawca majątkowy, czyli urzędnik posiadający uprawnienia do sporządzania operatu szacunkowego – oficjalnego dokumentu, który definiuje wartość rynkową danej nieruchomości. Ekspertyza rzeczoznawcy majątkowego wymagana jest przez prawników, którzy działają w sprawie zachowku i spadków, a także przez banki. Wartość ustalona przez rzeczoznawcę uznawana jest za najbardziej miarodajną i adekwatną. Urzędnik dokonuje wyceny zgodnie z prawem. Ma on do wyboru dwa sposoby – analizę porównawczą i metodę dochodową. Pierwsza z nich polega na zestawieniu ze sobą nieruchomości o podobnych parametrach. Natomiast druga bierze pod uwagę dotychczasowe zyski mieszkania i porównuje je z wpływami innych, podobnych nieruchomości.

Skup mieszkań i apartamentów – dowiedz się więcej!

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu