Chcesz kupić nieruchomość w surowym stanie i samodzielnie zająć się dokończeniem budowy? A może po prostu szukasz pomysłu na inwestycję i potrzebujesz pewności, że ulokujesz pieniądze w dobrym miejscu? Jesteś w dobrym miejscu – stworzyliśmy wpis, w którym opisujemy kupno domu w stanie surowym. Jakie dokumenty są potrzebne i na co zwracać uwagę podczas wybierania konkretnej oferty?
Zakup nieruchomości to spora inwestycja, która nieraz wiąże się z wydaniem większości posiadanych środków. W każdym więc przypadku warto zadbać o to, żeby przed wejściem we współpracę z danym człowiekiem czy instytucją dobrze sprawdzić rzetelność oferty, zarówno pod względem stanu samego obiektu, ale też zgodności z dokumentacją i przejrzeć wszelkie dotyczące budynku formalności.
Kupno domu w surowym stanie
Zastanawiasz się, jak powinno przebiegać kupno domu w stanie surowym krok po kroku? Na samym początku należy określić, w jakim stanie (pod względem postępu prac) jest nieruchomość.
Wyróżnia się kupno domu w stanie surowym otwartym. W tym przypadku nieruchomość posiada ściany, strop, może też mieć prowizoryczny dach. Nie będzie posiadać okien ani drzwi. Oczywiście w tym przypadku cena będzie niższa, jednak inwestor musi się liczyć z większymi wydatkami związanymi z dokończeniem prac.
Jeśli nie chcesz nieruchomości otwartej, to zdecyduj się na kupno domu w stanie surowym zamkniętym. Formalności w tym przypadku są praktycznie takie same, jednak obiekt jest już wyposażony w okna i drzwi. Oznacza to, że od inwestora wymagane jest jedynie wykończenie budynku i ewentualne podłączenie mediów.
Jakie nieruchomości skupujemy?
Kupno domu w stanie surowym – jakie dokumenty sprawdzić?
Kupno domu w surowym stanie wymaga sporej uwagi. Pierwszym dokumentem wymagającym sprawdzenia jest pozwolenie na budowę lub potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia budowy. Warto mieć świadomość, dłuższa przerwa w pracach budowlanych (powyżej 3 lat) może owocować wygaśnięciem pozwolenia. Z tego powodu należy sprawdzić kolejny dokument, którym jest dziennik budowy. Znajduje się tam termin rozpoczęcia prac i ich postępy. Pozwolenie na budowę może zostać przepisane na nowego właściciela, co wymaga wizyty w starostwie.
Chcąc kupić dom w stanie surowym należy także sprawdzić projekt domu oraz plan zagospodarowania działki. W tym przypadku najlepiej jest także pojawić się na miejscu budowy razem z rzeczoznawcą budowlanym, który będzie w stanie określić, czy wszystko zostało wykonane rzetelnie i jest zgodne z dokumentacją.
Bardzo istotnym dokumentem jest również odpis z księgi wieczystej. Informacje w niej zawarte są podzielone na cztery działy. W pierwszym znajduje się opis nieruchomości (np. powierzchnia działki, domu czy położenie). W drugim natomiast można znaleźć dane dot. prawa własności bądź użytkowania wieczystego. W trzecim znajdują się informacje odnośnie ograniczeń praw rzeczowych, które ograniczają obiekt (np. prawo pierwokupu czy dzierżawy). Ostatni dział zawiera dane dotyczące hipoteki. To istotne, ponieważ może się okazać, że dom jest zadłużony.
Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do samego kupna domu w stanie surowym. W każdym przypadku konieczna jest wizyta u notariusza. Wymagane dokumenty to wspomniany wcześniej odpis z księgi wieczystej. Wyróżnić należy również akt notarialny przeniesienia własności oraz zaświadczenie o braku zameldowania w nieruchomości. Trzeba też dysponować dokumentem potwierdzającym tożsamość (np. dowodem osobisty, paszportem).
Kupno domu w stanie surowym – skorzystaj z pomocy pośredników
Samodzielne kupno domu w stanie surowym jest dosyć skomplikowanym i przede wszystkim czasochłonnym zadaniem. Z tego powodu warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy. Pośrednik będzie w stanie szybko sprawdzić rzetelność danej oferty i zgodność dokumentacji. Dzięki temu będziesz mieć jaśniejszy ogląd na sytuację. Jeśli chcesz, możemy Ci pomóc! Zajrzyj do naszej oferty na Pulo.pl.