Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Sprzedaż, zakup oraz stan prawny nieruchomości wprawia w przerażenie wielu zainteresowanych. Strach jest naturalny, ponieważ transakcje dla osób niezwiązanych z rynkiem, nie są codziennością. Aby uświadomić sobie istotę sprawy, należy wziąć pod uwagę Kodeks Cywilny, a konkretniej – prawo własności nieruchomości. Każdy właściciel, który jest w stanie poświadczyć dowodem własności, ma prawo zarządzać nieruchomością. Gdy działania są zgodne z prawem, nikt nie powinien ich podważać ani utrudniać.

Wśród nich, wyróżnić można chęć sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym. Obawy zachodzą w przypadku chęci wynajęcia mieszkania – gdy niechciani lokatorzy nie zamierzają go opuścić, pojawia się problem. Nieprzyjemna sytuacja spędza sen z powiek wielu właścicielom, w efekcie czego – odbywa się selekcja osób ubiegających się o najem.

Polskie prawo nie przewiduje możliwości wyrzucenia lokatorów na bruk, a zwłaszcza, gdy są wśród nich dzieci. Nierzadko decyzja o sprzedaży lokum wynika z obecności lokatorów, którzy nie chcą się wyprowadzić mimo zakończenia umowy, braku opłat za czynsz lub rażącego zaniedbania. Czy jest to zatem możliwe?

Czy można sprzedać mieszkanie z zameldowanym lokatorem?

Sprzedaż mieszkania z lokatorem zameldowanym wzbudza wiele kontrowersji i obaw. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których owym mieszkańcem jest członek rodziny, który nie posiada praw własności do mieszkania. Sprzedaż jest możliwa, wraz z zachowaniem pełnej legalności wobec polskiego prawa. Niestety poszukiwanie kupca jest dość trudne.

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Niezależnie od tego, jaki status ma lokator (tj. meldunek lub nie) proces sprzedaży opiera się o identyczne rozwiązanie. Przy założeniu, że umowa najmu w dalszym ciągu obowiązuje, przyszły właściciel niejako wstępuje w rolę pierwotnego. Gdy transakcja zostaje potwierdzona aktem prawnym, aktualny zarządca decyduje o losach mieszkania, a w tym możliwym wymeldowaniu. Przebieg różni się od zamiarów – można zaczekać do wygaśnięcia umowy najmu lub ją wypowiedzieć.

Obecność lokatorów nie zawsze wiąże się z problemami – znaczna większość dopełnia opłat oraz w przypadku zakończenia umowy, wyprowadza się. Niestety gorzej, gdy trafiamy na problematycznych najmujących. W przypadku braku porozumienia, możliwe jest rozpoczęcie działań eksmisyjnych wraz z komornikiem. Jeśli namolny lokator nie ma się gdzie podziać, eksmisja będzie możliwa dopiero po przyznaniu lokalu socjalnego.

Reasumując, będąc w posiadaniu praw do lokalu, możliwe jest jego sprzedanie niezależnie od obecności lokatorów. Problem może dotyczyć jednak zainteresowania kupców – po zakupie będą zmuszeni sami zmagać się z mieszkańcami oraz rozwiązać sytuację niechcianego najmu. Gdy zamierzamy dokonać transakcji sprzedaży, skorzystanie z usług skupu nieruchomości z lokatorami będzie skuteczniejsze aniżeli szukanie prywatnego kupca. Bezpieczeństwo i legalność działań to priorytet.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu