Sprzedaż nieruchomości a VAT – zwolnienie z podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości
Sprzedaż nieruchomości to bardzo poważna transakcja, opiewająca zazwyczaj na wysokie sumy pieniężne. W wielu przypadkach jest opodatkowana przy pomocy VAT, jednak istnieje kilka wyłączeń, które pozwalają uchronić się przed płaceniem podatku. W takim razie jak i kiedy obliczany jest podatek VAT od nieruchomości? Zapraszamy do lektury!
Sprzedaż nieruchomości a VAT
Sprzedaż nieruchomości to transakcja poważna, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat prawnego aspektu takiego przedsięwzięcia. Obrót działkami i obiektami jest coraz bardziej preferowaną formą inwestowania kapitału przez wiele przedsiębiorstw. Warto wiedzieć, że według ustawy o podatku od towarów i usług nieruchomości są traktowane jako towar. Z tego powodu podlega opodatkowaniu VAT. Istotnym od strony prawnej momentem jest przeniesienie prawa do rozporządzania. Istnieją nadal sposoby, żeby uniknąć dodatkowych opłat.
VAT przy sprzedaży nieruchomości niezabudowanej
Podatek VAT od nieruchomości może nie być wymagany w przypadku nieruchomości niezabudowanej, czyli w przypadku skupu i sprzedaży gruntu. Jednak to nie dotyczy wszystkich terenów, ale wyłącznie innych, niż budowlane. Teren nazywa się ziemię przeznaczoną pod zabudowę według planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy terenu. Tak więc grunt przeznaczony pod zabudowę lub zawierający obiekty nie może korzystać ze zwolnienia od podatku.
Sprzedaż nieruchomości zabudowanej a VAT – sprzedaż budynku a VAT
Posiadając budynek nadal można liczyć na zwolnienie z podatku przy sprzedaży, jeśli spełnia się pewne warunki. Po pierwsze, dostawa budowli nie będzie posiadała zwolnienia, jeśli jest realizowana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Po drugie, VAT należy zapłacić również w sytuacji, w której pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą nieruchomości minęło mniej, niż 2 lata. Na przykład nowy, przekazany do użytkowania obiekt ma zostać sprzedany po roku najmu, dlatego właściciel będzie musiał zapłacić VAT (od pierwszego zasiedlenia minęło mniej, niż 2 lata).
W tym momencie warto szerzej poznać pojęcie samego pierwszego zasiedlenia. W ten sposób zostało określone jako rodzaj przekazania nieruchomości lub jej części do użytkowania pierwszemu nabywcy lub najemcy po jej wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki z nim związane przekroczyły co najmniej 30% wartości początkowej. Oznacza to, że nawet jeśli pierwsze zasiedlenie miało miejsce 10 lat temu, ale rok temu dokonano ulepszenia kosztującego 100 000 zł przy wartości początkowej 200 000 zł, to właściciel zapłaci podatek od sprzedaży. Wspomniane ulepszenie stanowiło 50% wartości początkowej i dodatkowo od przedsięwzięcia, czyli niejako ponownego pierwszego zasiedlenia nie minęły 2 lata.
Ulepszenie rozumie się jako na przykład rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację (przystosowanie do innego celu niż pierwotny), modernizację nieruchomości. Oznacza to, że termin nie dotyczy prac remontowych.
Chcesz sprzedać nieruchomość? Zapraszamy do współpracy
Jeśli planujesz sprzedać nieruchomość i zależy Ci na transakcji zgodnej z przepisami oraz szybkim otrzymaniu pieniędzy, to będziemy w stanie Ci pomóc. Prowadzimy skup nieruchomości każdego typu. Nasi eksperci wyróżniają się wiedzą z zakresu prawa oraz sytuacji na rynku, dlatego będą w stanie przygotować transakcję korzystną dla obu stron. Cenimy sobie bezpieczeństwo współpracy, dlatego wytłumaczymy Ci wszelkie niezrozumiałe zagadnienia. Dokumenty tworzymy w sposób jasny i przejrzysty, a wszelkie formalności załatwiamy tak szybko, jak to możliwe. Wiemy, że czasami szybki przypływ gotówki jest szczególnie potrzebny, dlatego zapewniamy, że w przypadku naszej firmy są to maksymalnie 3 dni od podpisania umowy. Oferujemy uczciwe ceny za nieruchomości i pomagamy w dziedzinie rozliczania podatku od sprzedaży, jeżeli taki jest wymagany. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!
Jakie nieruchomości skupujemy?