Otrzymanie spadku w postaci mieszkania może wbrew pozorom przysporzyć sporej dawki problemów. Niewiele osób wie, że taki stan rzeczy wymaga dopełnienia garści formalności, ponieważ w przeciwnym razie może się to skończyć zadłużeniem oraz powstaniem dodatkowych kosztów. Jedną z nich jest podatek od spadku mieszkania, którego wysokość różni się w zależności od grupy podatkowej, co określa ustawa o podatku od spadków i darowizn.
Ile wynosi podatek od spadku mieszkania?
Śmierć bliskiej osoby wiąże się zazwyczaj z dużą ilością przytłaczających emocji oraz – niestety – koniecznością dopełnienia wielu formalności. Nierzadko spadkobiercy nieruchomości nie zdają sobie sprawy z tego, jaki podatek od spadku powinno uiścić lub czy są z niego zwolnieni. Gdy nabycie spadku zostanie potwierdzone przez sąd, należy w przeciągu miesiąca zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego, który wyda decyzję dotyczącą wysokości podatku, koniecznego do zapłaty w ciągu 2 tygodni.
Z podatku od spadku mieszkania zwolnione są osoby należące do tak zwanej grupy zerowej – zstępni, wstępni, małżonek, rodzeństwo, pasierb lub pasierbica oraz ojczym i macocha. Grupa pierwsza obejmuje natomiast zięcia, synową, a także teściów. Dla tych osób została przewidziana kwota wolna od podatku w wysokości 9637 złotych.
Podatek od spadku mieszkania w przypadku drugiej grupy to natomiast 7276 złotych. Należą do nich zstępni rodzeństwa, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa małżonków, zstępni i małżonkowie pasierbów oraz małżonkowie innych zstępnych.
Jaki podatek od spadku obowiązuje pozostałych spadkobierców? Jest to kwota 4902 złotych. Warto jednak mieć świadomość, że każdy spadkobierca może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o ile spełnia wymienione kryteria: nie jest najemcą ani właścicielem innej nieruchomości, ani nie przysługuje mu spółdzielcze prawo własnościowe do żadnego lokalu, a ponadto będzie zamieszkiwał odziedziczoną nieruchomość, zamelduje się w niej na pobyt stały i nie sprzeda jej przez pięć lat.
Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku
Spadkobierca, który chciałby dokonać sprzedaży mieszkania ze spadku przed upływem 5 lat, musi się liczyć z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Należy przy tym pamiętać, że okres ten rozpoczyna się wraz z końcem roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została wybudowana lub nabyta przez osobę pozostawiającą ją w spadku.
Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku nie obowiązuje, jeśli spadkobierca sprzeda je przed czasem, ale przeznaczy pieniądze otrzymane w związku ze sprzedażą na własne cele mieszkaniowe, czyli na przykład zakup nowej nieruchomości.
Aby dokonać sprzedaży nieruchomości uzyskanej na drodze spadku, należy dopełnić odpowiednich formalności – między innymi okazanie kupującemu dokumentu potwierdzającego nabycie spadku oraz potwierdzenie zapłacenia za niego podatku.
Jeżeli właśnie zostało się spadkobiercą, warto zapoznać się z dokładnym brzmieniem ustawy o podatku od spadku mieszkania, aby uniknąć ewentualnych problemów. Nasza firma prowadzi skup udziałów w spadku, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.