Jak sprzedać udziały w nieruchomości?

Dla wielu osób, które na co dzień nie mają z nim do czynienia, rynek nieruchomości może wydawać się bardzo złożony i skomplikowany. Nie ma w tym nic dziwnego – wystarczy wziąć pod uwagę na przykład zwyczajną sprzedaż domu. Taki proces jest zazwyczaj obwarowany różnymi wymaganiami prawnymi, z których przeciętna osoba może nawet nie zdawać sobie sprawy. Jednym z zagadnień, z którym trzeba się zmierzyć, chcąc kupić nieruchomość, jest kwestia dotycząca własności. Sprawa jest nieco prostsza w sytuacji, kiedy dana nieruchomość ma tylko jednego właściciela i jesteśmy nim my lub ktoś z najbliższej rodziny. Wystarczy jednak, że udziały we współwłasności nieruchomości wspólnej ma ktoś jeszcze i mogą pojawić się pierwsze kłopoty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są udziały w nieruchomości oraz jak sprzedać udziały w nieruchomości wspólnej, to jesteś teraz we właściwym miejscu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym odpowiadamy na pytania związane z tymi kwestiami.

Udziały w nieruchomości – co to takiego?

Zazwyczaj poruszając temat współwłasności, mówi się zazwyczaj o przedsiębiorstwach. Nie oznacza to jednak, że nie dotyczy on innych dziedzin. Jeśli chodzi o lokale, to tutaj również mogą mieć one kilku właścicieli. Udział w nieruchomości to zgodnie z definicją wielkość udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej, którą określa się dla każdego samodzielnego lokalu położonego na danym gruncie lub w budynku. Aby wyrazić wartość udziałów, używamy procentów lub ułamków.

Udziały są bezpośrednio powiązane ze współwłasnością nieruchomości wspólnej. Wskazują one również na przepisy, które stanowią nieodłączną część prawa własności lokalu. Zgodnie z tymi zasadami, współwłasność do nieruchomości nie może zostać zniesiona tak długo, jak występują w niej lokale wyodrębnione. Istnieje jednak możliwość zmiany wysokości udziałów w nieruchomości za pomocą odpowiedniej umowy, jeżeli takie posunięcie stanowi wolę wszystkich właścicieli lokali będących częścią wspólnoty mieszkaniowej.

Jak sprzedać swoje udziały w nieruchomości?

Tak jak już wspomnieliśmy – sprzedaż mieszkania własnościowego nie jest skomplikowanym procesem. A co w sytuacji, kiedy mamy udziały w nieruchomości? Sprzedaż ich również jest możliwa i co więcej – wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Zgodnie z prawem współwłaściciel nieruchomości ma możliwość dysponowania posiadanymi przez siebie udziałami w zasadzie w dowolny sposób. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać ich sprzedaży w dowolnym wybranym przez siebie momencie. Nie trzeba do tego zgody pozostałych współwłaścicieli i co więcej – nie ma nawet obowiązku informowania ich o takim zamiarze.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne wyjątki, które mogą okazać się swego rodzaju przeszkodą. Powyższe zasady nie obowiązują bowiem w dwóch przypadkach – kiedy nieruchomość znajduje się na wspólnym gruncie rolnym lub stanowi jego cześć, a także wtedy, kiedy jest to lokal spółdzielczy. Ze względu na obowiązujące prawo pierwokupu nie ma możliwości sprzedaży swoich udziałów bez wiedzy pozostałych współwłaścicieli. Wynika to z faktu, że właśnie zgodnie z tym prawem, jeżeli współwłaściciel wyrazi chęć odkupienia udziałów w takiej nieruchomości, to obowiązkiem drugiego współwłaściciela jest sprzedaż ich właśnie jemu.

Gdzie sprzedać udziały w nieruchomości?

Jeżeli mamy pełne prawo do swoich udziałów w danej nieruchomości i nie blokuje nas wyżej wspomniane prawo pierwokupu, udziału w nieruchomości możemy odsprzedać dowolnie wybranej przez siebie osobie bądź firmie. Jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na liczne spotkania z potencjalnymi kupującymi, a także potrzebujemy szybkiego dopływu pieniędzy, to dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej i doświadczonej firmy, która zajmuje się skupem różnego rodzaju nieruchomości – a takim przedsiębiorstwem jesteśmy właśnie my.

Skup udziałów w nieruchomościach – dowiedz się więcej!

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu