Sprzedaż mieszkania zajętego przez komornika – czy to w ogóle możliwe?

Właściciel nieruchomości, który w odpowiednim terminie nie reguluje zobowiązań pieniężnych, jest narażony na tzw. zajęcie nieruchomości przez komornika. Na początku z taką osobą skontaktuje się wierzyciel, czyli podmiot, z którym właściciela wiąże dany stosunek prawny. Wierzycielem może być bank albo np. firma pożyczkowa. To on kontaktuje się z właścicielem nieruchomości i przypomina o konieczności spłaty zobowiązań. Jeżeli wezwania okazują się bezskuteczne, zwraca się on do komornika, kt-óry może wystawić dane mieszkanie na licytację. Na licytacjach ceny mieszkań są znacznie niższe. Podczas pierwszej nieruchomość zostanie wystawiona za 3/4 ceny rynkowej. W kolejnej wynosi ona zaledwie ⅔ oszacowanej ceny mieszkania. Nie jest to więc opłacalna opcja dla dłużnika. Odpowiemy dziś na pytanie, czy można sprzedać mieszkanie z zajęciem komorniczym, unikając przy tym licytacji.

Czy można sprzedać mieszkanie zajęte przez komornika?

Wpis o zajęciu komorniczym w księdze wieczystej nie jest przeszkodą w sprzedaży nieruchomości. Sprzedaż jeszcze przed pierwszą licytacją stwarza możliwość uzyskania większej ilości kapitału, niż w przypadku zlicytowania nieruchomości przez komornika.

Sprawdź jak działa skup nieruchomości z komornikiem!

Sprzedaż nieruchomości zajętej przez komornika – jak wygląda ten proces?

Każdy, kto zdecyduje się podjąć ryzyko kupna takiego lokalu, może to zrobić. Egzekucja komornicza nieruchomości nie sprawia, że tracisz prawo do jej samodzielnej sprzedaży. Transakcja ta wygląda jednak nieco inaczej i powinna być przeprowadzona przy wiedzy komornika. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest powiadomienie komornika, że samodzielnie zamierzamy podjąć próbę sprzedaży obciążonej nieruchomości. Uzyskać w ten sposób można dokument, który poświadcza, jak wygląda aktualny stan obciążeń. Na dokumencie będzie znajdował się również numer rachunku, na który powinno się płacić środki w celu spłaty długu. Pełna spłata pozwoli na zakończenie zajęcia komorniczego i wykreślenie z księgi wieczystej informacji o nim. Rzadko jednak zdarzają się nabywcy, których nie przeraża wpis o zajęciu komorniczym w księdze wieczystej. Niespłacone długi przechodzą w takiej sytuacji na nich. Warto poinformować potencjalnego kupca o wpisie dotyczącym komornika w księdze wieczystej. W przeciwnym wypadku może on uznać nasze zamiary za nieuczciwe i nie zgodzić się na kupno mieszkania.

Możesz także zawiadomić wierzyciela o zamiarze sprzedaży nieruchomości i wystosować prośbę usunięcia wniosku do komornika o egzekucję. Zazwyczaj wierzyciel nie jest chętny do natychmiastowego cofnięcia takiego wniosku. Jednak szereg negocjacji może doprowadzić do ugody, która polegać może np. na dokonywaniu terminowych wpłat w zamian za cofnięcie zajęcia komorniczego. Takie rozwiązanie pozwoli kolejnemu właścicielowi na pozbycie się obaw dotyczących kupna zadłużonego mieszkania.

Czy można sprzedać mieszkanie zajęte przez komornika?

Sprzedaż mieszkania zajętego przez komornika nie jest łatwym procesem, jednak jest możliwe. Aby transakcja zakończyła się korzystnie dla właściciela zadłużonej nieruchomości, konieczne jest uczciwe informowanie potencjalnych kupujących o stanie prawnym mieszkania i podjęcie prób mających na celu usunięcie wpisu o zajęciu komorniczym z księgi wieczystej.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu