Umowa na wyłączność – co to jest?

Umowa na wyłączność jest podpisywana obecnie w bardzo wielu biurach pośredniczących w sprzedaży nieruchomości. Dzięki takiemu rozwiązaniu agent ma pewność, że jeżeli znajdzie kupca na daną nieruchomość, zarobi na transakcji. Umowa na wyłączność powinna być właściwie nazywana umową agencyjną. Alternatywnym rozwiązaniem, jakie wybiera się w trakcie podejmowania współpracy z biurem nieruchomości jest tak zwana umowa otwarta. Jednak ta metoda nie jest wybierana zbyt często, mimo że umożliwia sprzedającemu współpracę z wieloma agencjami. Żaden pośrednik nie wie jednak, czy zarobi na danej transakcji, choć wkłada w doprowadzenie jej do końca wiele wysiłku oraz czasu, umowa ta nie jest zatem dla niego atrakcyjna.

W związku z tym w poniższym artykule postaramy przybliżyć Ci, czym tak właściwie jest umowa agencyjna. Dzięki temu będziesz wiedział, czego się spodziewać, jeżeli spotkasz się z tym terminem przy sprzedaży nieruchomości i kiedy otrzymasz taką ofertę współpracy, szczególnie że ten typ umowy wybierany jest coraz częściej, a wiele biur nieruchomości godzi się na podpisywanie tylko jego.

Umowa na wyłączność – co to jest?

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości i masz w planach jej sprzedaż, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Na samym początku współpracy między klientem a agentem nieruchomości podpisywana jest umowa pośrednictwa. Bez niej niemożliwe byłoby podjęcie jakichkolwiek dalszych działań.

Umowy różnią się między sobą, gdyż każda agencja nieruchomości przygotowuje je według swoich wewnętrznych wytycznych. Może się zdarzyć, że wcale nie otrzymasz gotowego dokumentu do podpisania. Oczywiście są pewne normy, które określają, jakie punkty i elementy muszą się w takiej umowie znaleźć, ale zawsze masz prawo i możliwość ustalenia zasad i warunków współpracy tak, byś był z nich zadowolony.

Co oznacza umowa na wyłączność dla klienta biura nieruchomości?

Jeżeli przymierzasz się do sprzedaży nieruchomości i chciałbyś to zrobić szybko, zawarcie umowy agencyjnej z profesjonalnym biurem nieruchomości jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki skorzystaniu z takiej możliwości będziesz miał pewność, że nad całym procesem czuwa osoba doświadczona i znająca się na rynku nieruchomości. Poza tym masz wtedy gwarancję, że wartość Twojej nieruchomości zostanie właściwie oceniona, więc nie stracisz na transakcji. Do właściwej wyceny wymagana jest odpowiednia wiedza merytoryczna i fachowe podejście. W innym wypadku może dojść do niedopatrzeń.

Przed sprzedażą może zostać podpisana umowa agencyjna. Co to w praktyce oznacza dla Ciebie? Taką umową zobowiązujesz jednego pośrednika do podjęcia wszelkich możliwych kroków, które doprowadzą do sfinalizowania sprzedaży. Zarazem jest to gwarancja, że agent odpowiedzialny za Twoją nieruchomość wykona swoją pracę z dbałością o najmniejsze szczegóły, które mogłyby negatywnie wpłynąć na cały proces, gdyby zostały pominięte.

Co oznacza oferta na wyłączność?

Umowa agencyjna daje agentowi pełne prawo do pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości, jeżeli to właśnie z nim została podpisana. Jest to niezwykle ważne, gdyż nie ma możliwości zawarcia kilku takich umów z różnymi agencjami. Jeżeli chciałbyś jednak dokonać sprzedaży na własną rękę, to nic nie stoi na przeszkodzie, gdyż nadal masz do tego prawo.

Jeżeli Twoja nieruchomość zostanie sprzedana za pośrednictwem agenta, naturalne jest, że dostanie on swoją prowizję. Jednak jeżeli podpisałeś umowę na wyłączność, a sprzedaży dokonasz we własnym zakresie, nie będziesz wtedy musiał martwić się o zapłatę pośrednikowi. Każda z takich umów ma jasno określone zobowiązania stron wobec siebie, a także wszelkie wymagane upoważnienia oraz wyznaczony dokładnie czas obowiązywania.

Jeśli chciałbyś sprzedać swoją nieruchomość, korzystając z innej opcji, to zachęcamy Cię do skontaktowania się z naszym przedstawicielem. Skup nieruchomości Pulo powstał, by ułatwić Ci cały proces sprzedaży. Jesteśmy uczciwi, więc zadbamy o to, by umowa, którą będziesz z nami zawierał, była korzystna dla obu stron

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu