Mieszkanie socjalne a komunalne

Wiele osób sądzi, że mieszkanie komunalne i socjalne to określenia, które można stosować wymiennie. Jest to jednak błąd i spore uproszczenie. Choć lokale tego typu posiadają pewne cechy wspólne – chociażby to, że należą do samorządu gminy lub miasta – zasady ich zajmowania przez lokatorów są zupełnie odmienne. Dlatego też w tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym się różni mieszkanie socjalne od komunalnego.

Czym jest mieszkanie komunalne?

Jak już zostało powiedziane, mieszkanie komunalne należy do samorządu miasta lub gminy, który podpisuje z lokatorami bezterminową umowę najmu. To właśnie samorząd ustala szczegółowe zasady przydzielania i udostępniania mieszkań. O lokal komunalny mogą starać się osoby posiadające stałe dochody, umożliwiające płacenie pełnego czynszu, z różnych przyczyn nie mogące jednak kupić nieruchomości na własność. Metraż przydzielanych miejsc zamieszkania zależy od szczegółowych wytycznych, które różnią się w zależności od gminy.

Podstaw do starania się o mieszkanie komunalne może być wiele: niewystarczające zarobki, brak zdolności kredytowej, co jest efektem dawnych lub obecnych zadłużeń niespłacanych terminowo, utrzymywanie się z niewielkiej renty lub emerytury, eksmisja z poprzedniego miejsca zamieszkania spowodowana faktem, że budynek zostaje przeznaczony do rozbiórki. Również osoby mieszkające na zbyt małej przestrzeni (szczegółowe wartości zależą od gminy) mogą się starać o takie mieszkanie. Jedynym warunkiem (oprócz określonych dochodów) jest tu nieposiadanie prawa do innego tego typu lokalu w tej lub sąsiedniej gminie. Podstawą prawną przydzielania mieszkań komunalnych jest ustawa z dn. 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów.

Czynsz w tego typu lokalach jest zazwyczaj znacznie niższy niż w tych wynajmowanych od osób prywatnych, ale media należy opłacać samodzielnie. Lokale mają zwykle nieco gorszy standard, choć nie jest to regułą. Mimo to cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ponieważ ich pula w gminie jest mocno ograniczona, trzeba mieć sporo szczęścia, żeby je dostać, ponieważ kolejka oczekujących jest bardzo długa.

Czym jest mieszkanie socjalne?

Mieszkanie socjalne przydzielane jest przez samorząd gminy lub miasta w ramach pomocy publicznej. Należy się ono osobom znajdującym się w bardzo złej sytuacji materialnej, których nie stać na płacenie nawet niskiego czynszu – a więc ubogim oraz bezdomnym, którzy nie posiadają prawa do innej nieruchomości lub otrzymały nakaz eksmisji. Pierwszeństwo, jeśli chodzi o przydział, mają samotne matki, kobiety ciężarne, rodziny z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi. Ponadto mogą się o nie ubiegać również emeryci i renciści oraz bezrobotni. Wielkość przydzielanego lokalu zależy od liczby osób, które mają w nim zamieszkać (min. 5m2 na osobę).

Czynsz w mieszkaniu socjalnym jest bardzo niewielki i nie może przekroczyć połowy kwoty, którą płaci się za najtańsze mieszkanie komunalne w gminie. Jeśli jednak najmującego nie stać nawet na to, ma szansę ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Mimo to niski koszt takiego lokalu nie sprawia, że jest to rozwiązanie bez wad. Przede wszystkim umowa najmu, w przeciwieństwie do mieszkań komunalnych, zawierana jest terminowo (zwykle na klika lat) bez okresu wypowiedzenia. Można starać się o jej przedłużenie, jednak nie jest to gwarantowane. Samorząd miasta lub gminy wymaga regularnego przedstawiania zaświadczeń o dochodach lub dokumentów, które je potwierdzają. Każda gmina niezależnie ustala próg – jeśli zarobki wynajmującego staną się większe, będzie musiał natychmiast opuścić lokal.

Standard mieszkań socjalnych jest zwykle o wiele niższy niż komunalnych – bardzo mały metraż, często wspólna kuchnia i łazienka poza mieszkaniem, w skrajnych przypadkach stan nadający się do remontu, brak ciepłej wody i ogrzewania. Są one wyposażone jedynie w niezbędny do życia sprzęt.

Czy w Polsce system mieszkań komunalnych i socjalnych działa prawidłowo?

Niestety nie. Niski czynsz lub brak czynszu nie motywują mieszkańców do dbania o dany lokal. Brak przejrzystych i jasno określonych zasad w gminach oraz fakt, że stan sporej części mieszkań oraz sytuacja materialna najmujących nie są regularnie kontrolowane, sprawia, że część lokali popada w ruinę, a niekiedy bywa tak, że są nielegalnie podnajmowane. Kolejka osób czekających na tego rodzaju mieszkania jest bardzo długa i szacuje się, że rocznie jedynie kilkanaście procent otrzymuje lokal, często trzeba na niego czekać nawet kilka lat.

Dowiedz się jak wygląda oddłużanie nieruchomości!

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu