Współwłasność ułamkowa a sprzedaż

Handel nieruchomościami to dosyć złożony proces, szczególnie dla osób, które nie zajmują się nim na co dzień, a jedynie posiadają pojedyncze mieszkanie czy dom, który pragną sprzedać. A co w przypadku, kiedy dana nieruchomość należy do kilku właścicieli? Jeżeli znajdujesz się właśnie w takim położeniu i pragniesz sprzedać swoją część nieruchomości, ale nie wiesz, czy możesz to zrobić i jak w ogóle tego dokonać, to doskonale trafiłeś. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższego artykułu, w którym odpowiadamy na pytania dotyczące współwłasności nieruchomości a sprzedaży.

Sprzedaż nieruchomości z współwłasnością – czy to możliwe?

Wiele osób, które posiadają jedynie częściową własność nieruchomości, zastanawia się nad tym, czy w przypadku, jeżeli chcieliby oni sprzedać swój udział, to czy taka operacja jest w ogóle możliwa. Otóż z perspektywy prawnej nie ma żadnych przeciwwskazań do sprzedaży takiej nieruchomości. Co więcej – dokonanie i finalizacja transakcji jest możliwa nawet bez zgody współwłaściciela lokalu czy domu. W dodatku nie jest to nawet tak skomplikowane jak wielu osobom się wydaje.

Jeśli chodzi o współwłasność a sprzedaż nieruchomości, należy przede wszystkim wiedzieć, że owej współwłasności wyróżniamy dwa rodzaje – ułamkową oraz łączną. Pierwsza z nich charakteryzuje się tym, że każdy ze współwłaścicieli nieruchomości posiada w niej określony częściowy udział. Podział procentowy opiera się tutaj na konkretnych przesłankach, a jeśli ich nie ma, to zazwyczaj przyjmuje się, że ułamkowe udziały każdego ze współwłaścicieli są takie same. Jeśli natomiast chodzi o współwłasność łączną, to jest ona zupełnie inna niż ułamkowa – brak w niej chociażby właśnie wspomnianych ułamków i różnego rodzaju częściowych podziałów. Dodatkowo współwłasność łączna nie jest samodzielną konstrukcją prawną – musi być ona powiązana z jakimś innym stosunkiem prawnym. Przykładem współwłasności łącznej może być sytuacja między małżonkami, którzy nie podpisali między sobą intercyzy, ale mają wspólne mieszkanie. Jak wyraźnie więc widać, pytanie o sprzedaż nieruchomości ze współwłasnością tego typu nie ma zbytnio sensu, gdyż współwłasność tego typu wygasa wraz z zakończeniem stosunku prawnego obu stron, np. w przypadku zakończenia małżeństwa.

Współwłasność ułamkowa a sprzedaż – na co należy zwrócić uwagę?

Wspomnieliśmy o tym, że sprzedaż udziałów w nieruchomości nie należy do trudnych procesów i tak właśnie jest. Współwłaściciele mają co prawda prawo do wyrażenia sprzeciwu, jednak ma on moc tylko w konkretnych i uzasadnionych przypadkach związanych ze spadkami. Prowadzimy skup udziałów w spadku, ponieważ prawnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedać ułamek nieruchomości. Bardzo istotne jest też to, że tak jak każda tego typu transakcja, także sprzedaż udziału w nieruchomości musi zakończyć się wizytą u notariusza.

Istnieje też bardzo szybki sposób sprzedaży ułamkowej części nieruchomości – można skorzystać z usług skupu nieruchomości takiego jak nasz. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu