Osoby zalegające w podatkach i niedbające o regularną spłatę rat kredytu, muszą się liczyć z tym, że ich nieruchomość zostanie odebrana przez komornika. Co zrobić, aby nie stracić domu czy mieszkania, gdy budżet nie pozwala nam na systematyczną spłatę zobowiązań? Czy istnieje sposób na zabezpieczenie nieruchomości przed egzekucją? Odpowiedzi na te pytania umieściliśmy w poniższym artykule.
Jak zabezpieczyć nieruchomość przed egzekucją?
Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej są narażone na utratę swoich domów i mieszkań. Należy jednak pamiętać, że istnieją skuteczne sposoby na zabezpieczenie nieruchomości przed egzekucją. Jednym ze sposobów jest wniesienie zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji. Działanie to automatycznie nie zablokuje postępowania, lecz może skutecznie wstrzymać część czynności egzekucyjnych. W niektórych przypadkach zwiększa ono postępowanie do czasu rozstrzygnięcia zarzutu. Oczywiście, aby wnieść zarzut w sprawie prowadzenia egzekucji, należy spełniać pewne wymogi. Argumentem do wniesienia zarzutu jest m.in.:
● odroczenie przez wierzyciela terminu spłaty zobowiązania,
● przedawnienie zobowiązania,
● umorzenie przez wierzyciela całości lub części zobowiązania,
● wygaśnięcie zobowiązania,
● spłacenie należności w czasie trwania egzekucji,
● prowadzenie egzekucji w sposób niezgodny z prawem,
● niedoręczenie upomnienia przed wszczęciem egzekucji,
● rozłożenie przez wierzyciela zobowiązania na raty,
● zastosowanie niedopuszczalnych środków egzekucyjnych np. nieuwzględnienie przez organ spłaty długu.
Należy pamiętać, że w przypadku wniesienia zarzutu w sprawie prowadzenia egzekucji organ przeprowadza konsultację z wierzycielem. Po otrzymaniu jego stanowiska organ wydaje postanowienie dotyczące wniesionych zarzutów. Jeśli są one uzasadnione, postępowanie egzekucyjne zostaje umorzone lub stosowany, jest mniej uciążliwy środek egzekucyjny. Należy również zaznaczyć, że na otrzymane postanowienie przysługuje zażalenie. Można złożyć je w terminie 7 dni od daty otrzymania.
Jak zabezpieczyć nieruchomość przed komornikiem? Co zrobić, gdy zapuka on do drzwi?
Osoby zalegające w spłacie zobowiązań muszą liczyć się z tym, że do ich drzwi może zapukać komornik np. w celu oszacowania wartości nieruchomości. Co wtedy zrobić? Czy można nie wpuścić komornika do domu? Otóż w przypadku niezaproszenia komornika do wnętrza budynku, organ może wydać zaświadczenie, dzięki któremu poborca będzie mógł wejść do lokalu nawet pod Twoją nieobecność. Ponadto komornik w takiej sytuacji ma prawo wezwać policję, która jest zobowiązana do udzielenia mu pomocy. Z tego względu blokowanie wejścia przed poborcom nie ma żadnego sensu. Jednym przypadkiem, w którym można odmówić komornikowi wstępu na teren nieruchomości, jest brak należytych przesłanek do prowadzenia egzekucji komorniczej lub popełnienie przez niego błędów proceduralnych.
Jak uchronić nieruchomość przed komornikiem? Oddłużyć nieruchomość!
Jeśli Twoja nieruchomość jest zadłużona, lecz nie chcesz stracić jej w wyniku egzekucji, skorzystaj z naszej oferty oddłużania. Proces ten polega na rozłożonym na kilka etapów zmniejszaniu wysokości zobowiązania. Wszelkie działania prowadzone w ramach oddłużania nieruchomości mają na celu spłacenie długu w całości bądź w części. Zobacz także jak działa skup nieruchomości z komornikiem. Decydując się na naszą ofertę, masz szansę łatwo uniknąć zajęcia komorniczego. Zapraszamy do współpracy!