Obecnie coraz więcej małżeństw decyduje się na rozwód. Jest to trudna decyzja, zwłaszcza, że pociąga za sobą wiele konsekwencji natury prawnej. W pierwszej kolejności w takiej sytuacji myśli się oczywiście o dzieciach, jednak w drugiej o podziale majątku, szczególnie jeśli w jego skład wchodzi mieszkanie. Jeżeli strony rozstają się w zgodzie, możliwe jest spokojne ustalenie wszystkiego – jeśli jednak pojawia się konflikt, to sąd rozstrzyga, czy właścicielem nieruchomości zostanie jeden z małżonków, czy trzeba ją będzie podzielić.
Rozwód a mieszkanie
Co dzieje się z mieszkaniem po rozwodzie? To zależy przede wszystkim od tego, do kogo prawnie należy dana nieruchomość. Jeżeli lokal został zakupiony przez jednego z małżonków jeszcze przed ślubem lub po ślubie, ale za pieniądze z majątku osobistego, a nie została ustalona notarialnie współwłasność – wtedy sprawa jest prosta. Mieszkanie należy do tej jednej osoby i w ogóle nie jest brane pod uwagę podczas postępowania rozwodowego. W takiej sytuacji ewentualna sprzedaż nieruchomości po rozwodzie bez podziału majątku nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli jednak nieruchomość została zakupiona już po ślubie ze wspólnych środków, sytuacja się komplikuje.
Zazwyczaj małżeństwa funkcjonują za na zasadzie wspólnoty majątkowej, co oznacza, że kupowane wspólnie dobra należą do obydwojga partnerów i żadne z nich nie może nimi dysponować bez zgody drugiego. Nie dotyczy to jedynie majątku osobistego – czyli tego, co dana osoba wnosi do małżeństwa z czasów sprzed jego zawarcia, odziedziczy lub otrzyma na drodze darowizny. Oczywiście, niektóre pary same ustalają, jak dzielą wspólne dobra po rozwodzie i potem potwierdzają to u notariusza, niestety, nie zawsze proces ten przebiega tak jednomyślnie.
W chwili rozwodu majątek podlega podziałowi – w efekcie osobnego postępowania sądowego lub już w wyroku rozwodowym (jeżeli nie przedłuża to całego procesu). W tej sytuacji pojawiają się trzy opcje: mieszkanie może zostać podzielone fizycznie między małżonków, zasądzone jednej stronie (wtedy drugą stronę należy spłacić) lub przeznaczone do sprzedaży – dochód wtedy jest dzielony między strony. Jeżeli mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym, nawet jeżeli sąd przekaże je jednemu małżonkowi – spłacać muszą je oboje.
Jeśli lokal zostanie zasądzony jednej osobie, nie oznacza to, że druga musi natychmiast się wyprowadzić. Jeżeli nie ma alternatywy, sąd szczegółowo przeanalizuje sytuację i wyda odpowiednie orzeczenie, w którym będzie regulował, jakie pomieszczenia i w jaki sposób mogą być użytkowane przez drugiego małżonka do momentu znalezienia przez niego innego miejsca zamieszkania.
Sprzedaż nieruchomości po rozwodzie
Bardzo często pary decydują się na sprzedaż mieszkania po rozwodzie. Jest to stosunkowo najłatwiejsza do przeprowadzenia operacja i umożliwia łatwy podział uzyskanych funduszy według własnych ustaleń. Szczególnie często dzieje się tak, jeśli zasądzony zostanie fizyczny podział mieszkania po rozwodzie – rzadko udaje się to przeprowadzić, wiele zależy od samej nieruchomości, jej metrażu i układu. Jeżeli tylko jeden z małżonków decyduje się na zbycie nieruchomości, istnieje również opcja sprzedaży udziałów w lokalu. Zwłaszcza jeżeli jest on obciążony hipoteką, sprzedaż często staje się najlepszym rozwiązaniem.
Nasz skup nieruchomości oferuje kompleksowe usługi w tej kwestii – przeprowadzamy szybkie i uczciwe transakcje za gotówkę, co umożliwi Wam błyskawiczne dokonanie podziału majątku bez zbędnego stresu. Prowadzimy skup nieruchomości z kredytem hipotecznym oraz skup udziałów w nieruchomościach. Zatem rozwód, dzięki naszym profesjonalnym usługom, choć jest trudnym przeżyciem, przynajmniej od strony formalnej może stać się łatwiejszy.
Jakie nieruchomości skupujemy?