Zakup mieszkania na własność to marzenie wielu osób, nawet jeżeli wiąże się to ze wzięciem wysokiego kredytu, co umożliwi realizację tego pomysłu. Proces sprzedaży mieszkania jest to całkiem długi i skomplikowany, wymaga podpisania wielu dokumentów. Jednym z nich jest tak zwana umowa przedwstępna, i to właśnie temu tematowi poświęcony został ten artykuł.
Etapy zakupu mieszkania lub domu
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką, musimy wpierw przyjrzeć się wszystkim etapom zakupu lokalu. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zrozumieć, dlaczego ten dokument jest potrzebny i w którym momencie całego procesu trzeba go podpisać.
Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, aby zakupić mieszkanie, nie jest wbrew pozorom przeszukiwanie ofert dostępnych na rynku. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy w ogóle możemy tego mieszkania zacząć szukać. Gdzie się tego dowiedzieć? Poprzez wykonanie badania zdolności kredytowej. Każdy bank i kredytodawca oferuje taką opcję – co więcej – w znacznej większości przypadków zanim dana instytucja zdecyduje się udzielić nam świadczenia finansowego, samodzielnie sprawdza naszą zdolność. Dopiero, kiedy będziemy wiedzieli, czy oraz ile będziemy mogli pożyczyć pieniędzy na zakup mieszkania, możemy przejść do jego poszukiwania. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której trafimy na wymarzoną ofertę, jednak jej cena będzie poza naszym zasięgiem.
Krokiem numer dwa jest właśnie wybór mieszkania. Ofert jest wiele i każdego dnia pojawiają się nowe propozycje. Warto więc zrobić kilkudniowe rozeznanie i sprawdzić średnie ceny za metr kwadratowy. Duży wybór ułatwia znalezienie opcji dostosowanych do swoich wymagań i możliwości finansowych. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zwlekać zbyt długo – mieszkania sprzedają się bowiem bardzo szybko.
Po wyborze mieszkania przychodzi czas na oględziny, w czasie których sprawdzamy, czy wszystko jest zgodne z opisem zawartym w ogłoszeniu, czy nigdzie nie ma usterek i problemów, które mogą w bliższej lub dalszej przyszłości narazić nas na dodatkowe koszty.
Czwartym etapem jest zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania. To właśnie w ten sposób kupujący deklaruje, że sfinalizuje transakcję w ustalonym terminie. Po podpisaniu tego dokumentu można udać się do banku w celu złożenia wniosku o kredyt i podpisania umowy kredytowej, a ostatnim etapem jest już wtedy zawarcie umowy kupna-sprzedaży mieszkania i odebranie do niego kluczy i potrzebnych dokumentów.
Czym jest i jak wygląda umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z hipoteką?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, umowa przedwstępna jest dokumentem, w ramach którego kupujący lokal zobowiązuje się sfinalizować proces sprzedaży w danym terminie. Stanowi ona swego rodzaju zabezpieczenie zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego.
Przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania finansowanego kredytem hipotecznym musi być sporządzona solidnie i rzetelnie – nie mogą pojawić się w niej żadne błędy. Wynika to z faktu, że w przypadku sprzedaży mieszkania, które jest już obciążone kredytem, bank, który tego kredytu udzielił, może w przypadku niewykonania przez kredytobiorcę zobowiązania przejąć nieruchomość w całości lub w części na poczet jego spłaty i to nawet wtedy, kiedy faktyczny kredytobiorca nie jest już właścicielem lokalu.
Umowa przedwstępna na lokal obciążony hipoteką musi zawierać bardzo precyzyjne informacje dotyczące stron, między którymi umowa zostanie zawarta. Musi też zostać dołączony do niej dokładny opis lokalu będącego przedmiotem sprzedaży. Na dokumencie muszą się więc znaleźć takie dane, jak adres budynku, w którym się znajduje oraz jego numer porządkowy, numer księgi wieczystej, powierzchnia, kondygnacja i liczba pomieszczeń wraz z pomieszczeniami użytkowymi (np. garaż). Sprzedający musi także załączyć oświadczenie, że sprzedawany lokal zakupiony został ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego i w momencie sprzedaży jest nim obciążony. Musi zostać podana wysokość tego obciążenia. W następnych punktach zawierane są takie informacje jak: przyrzeczenie przeniesienia własności nieruchomości na nabywcę, oświadczenie kupującego dotyczące świadomości stanu technicznego oraz prawnego lokalu, a także informacja o tym, że zostanie on nabyty ze środków pochodzących z hipoteki, okres obowiązywania umowy wraz z datą zawarcia umowy przyrzeczonej oraz kwestie finansowe takie jak cena lokalu oraz ewentualne zadatki i kary umowne. Całość zamykają natomiast postanowienia końcowe oraz podpisy każdej ze stron.
Dowiedz się czy można sprzedaż nieruchomość z obciążoną hipoteką!