Czy można sprzedać nieruchomość z obciążoną hipoteką?

Handel nieruchomościami jest skomplikowany. Jeżeli nie masz wiedzy i doświadczenia, a także nie wiesz, od czego zacząć, możesz natrafić na problemy, skutecznie uniemożliwiające sprzedaż domu, mieszkania czy innego lokalu. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować poradnik, z którego dowiesz się, jak się do tego zabrać i jak poprowadzić cały proces sprzedaży nieruchomości. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jak sprzedać dom z hipoteką?

Jednym z najczęstszych pytań, zadawanych przez osoby chcące sprzedać mieszkanie, jest to, czy oferowany przez nas skup nieruchomości z kredytem jest w ogóle możliwy? Odpowiedź na nie nie należy jednak do najłatwiejszych. Składa się na nią bowiem wiele kwestii, które poniżej sobie wyjaśnimy.

Zanim jednak zaczniemy tłumaczyć, na jakich zasadach odbywa się sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką, w pierwszej kolejności warto wyjaśnić sobie, czym w ogóle jest kredyt hipoteczny.

Otóż kredyt hipoteczny wiąże się z możliwością sfinansowania kupna mieszkania czy domu, dzięki któremu bank ma zabezpieczenie, że w razie gdyby kredytobiorca straciłby opcję rozliczenia się z kredytodawcą (przestał spłacać raty). W przypadku niewywiązania się z umowy hipoteki, bank zyskuje możliwość odzyskania pieniędzy.

Pierwszym krokiem w sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym jest oczywiście wypełnienie wszystkich formalności, w tym zebranie wszystkich stosownych dokumentów. Jedną z kwestii, którą koniecznie trzeba uregulować, jest oczywiście zgoda banku na sprzedaż nieruchomości z hipoteką. Tylko wtedy wszystko odbędzie się zgodnie z procedurami i co najważniejsze w zgodzie z obowiązującym prawem.

Jeżeli jest to mieszkanie spółdzielcze, to należy wystąpić także o zgodę spółdzielni na sprzedaż lokum. Bez tego dokumentu niemożliwe będzie sporządzenie aktu notarialnego, który jest z kolei potwierdzeniem sprzedaży nieruchomości.

W przypadku zadłużenia hipotecznego zmiana właściciela nieruchomości nie powoduje wygaśnięcia kredytu. Dłużnikiem zostaje nowy właściciel, dlatego obciążone lokale bardzo często sprzedawane są znacznie taniej, niż średnia cena rynkowa podobnych nieruchomości.

Zgoda banku na sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką

Potencjalni nabywcy zazwyczaj mają bardzo duży problem z akceptacją faktu, że nabywając nową nieruchomość, stają się jednocześnie dłużnikami i pojawiają się dodatkowe zobowiązania do spłaty. Osoba, która decyduje się na sprzedaż z kredytem hipotecznym, musi więc pamiętać, że potencjalny nabywca ma prawo zażądać tzw. zwolnienia obciążeń, które najczęściej mogą przyjąć jedną z dwóch form.

Pierwsza opcja to obniżenie ceny co najmniej o wysokość zadłużenia. To rozwiązanie jest trudne do zaakceptowanie przez sprzedającego, jednak jest ono zdecydowanie łatwiejsze do wykonania niż drugie.

Druga opcja, która jest bardzo bezpieczna dla obu stron, jednak wymaga całkiem sporo czasu, aby mogła dojść do skutku. Chodzi o układ, w ramach którego po podpisaniu umowy sprzedaży, cała cena zakupu wpłacana jest na notarialny rachunek depozytowy. Przy zwolnieniu ceny z rachunku depozytowego, w pierwszej kolejności pieniądze otrzymują wierzyciele, a to, co zostanie z całej kwoty, otrzymuje sprzedający.

Jak więc widać, sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Jednak istnieje metoda, która umożliwiająca sprzedaż zadłużonego mieszkania w bardzo krótkim czasie i gwarantująca dobry zarobek.

Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką bez dodatkowego wysiłku?

Rozwiązaniem, na które warto się zdecydować, jeżeli zależy nam zarówno na czasie, jak i na pieniądzach, jest sprzedaż mieszkania z hipoteką do skupu nieruchomości takiego jak nasz. Decydując się na taki ruch możesz mieć pewność, że zarobisz znacznie więcej, niż na samodzielnej sprzedaży, a ponadto cała transakcja nie zajmie więcej niż 3 dni. Jeśli więc jesteś zainteresowany naszą propozycją i chciałbyś sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką, to serdecznie zapraszamy. Gwarantujemy, że z nami pozbędziesz się zadłużonej nieruchomości szybko i skutecznie.

Dowiedz się więcej na temat tego jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu