Sprzedaż nieruchomości jest czynnością wymagającą wysiłku oraz czasu, dlatego część osób chcących sprzedać swój lokal decyduje się na skorzystanie z pomocy pośrednika z biura nieruchomości. Jednak czy samodzielna sprzedaż mieszkania jest naprawdę aż tak trudna? Jak zwiększyć swoje szanse na dobrą transakcję? Najczęstszym błędem, który popełnia bardzo wielu właścicieli, jest nieprawidłowa wycena nieruchomości. Powinna ona odzwierciedlać stan techniczny i ogólny mieszkania. Często sprzedający narzucają zbyt wysoką cenę, co odstrasza potencjalnych kupców, a zarazem przyczynia się do dłuższego oczekiwania na sprzedaż.
Jak sprzedać nieruchomość na własną rękę?
Jak bezpiecznie sprzedać nieruchomość? Sprzedaż nieruchomości na własną rękę to nie lada wyzwanie i czasochłonny proces, dlatego większość osób w momencie, gdy chce szybko oraz bezpiecznie dokonać transakcji, decyduje się na skorzystanie z usług pośrednika. W takiej sytuacji to on dba o odpowiednią prezentację ogłoszenia oraz kontaktuje się z potencjalnymi nabywcami.
Kiedy sami chcemy szybko i bezpiecznie sprzedać daną nieruchomość, musimy przede wszystkim ustalić jej cenę. W tym celu najlepiej sprawdzić, jak prezentują się ceny podobnych metrażowo mieszkań lub domów. Powinniśmy także stworzyć jej rzetelny i szczegółowy opis. Powinien on jak najbardziej odzwierciedlać jej stan rzeczywisty oraz zawierać informacje, które będą przydatne dla osoby kupującej. Jeśli oszukujemy i próbujemy wyidealizować stan techniczny naszej nieruchomości, zostanie to bardzo szybko zweryfikowane.
W momencie, gdy sami sprzedajemy dom lub mieszkanie, powinniśmy szanować czas swój i nabywcy, zwłaszcza że w tym przypadku prezentacja mieszkania wymaga od sprzedającego sporo zaangażowania. W opisie nie pomijajmy więc np. tego, że mieszkanie wymaga większego remontu. Zadbajmy też o porządne wykonanie potrzebnych zdjęć nieruchomości.
Kiedy nasze ogłoszenie będzie już gotowe, powinniśmy zastanowić się, gdzie warto je umieścić. Dobrym pomysłem będzie opublikowanie go na grupach dotyczących sprzedaży nieruchomości – na portalach społecznościowych takich jak Facebook. W ten sposób zwiększamy szanse na to, że ogłoszenie trafi do szerszego grona odbiorców. Możemy także powiesić baner na balkonie domu czy mieszkania z informacją o ich sprzedaży.
Jakie nieruchomości skupujemy?
Dokumenty potrzebne do sprzedaży
Kiedy planujemy sprzedaż danego lokalu, powinniśmy zadbać o przygotowanie wszelkich potrzebnych dokumentów, które konieczne są do zawarcia transakcji, oraz różnego rodzaju wyciągów, które mogą interesować nabywcę. Są to przede wszystkim:
- akt notarialny lub inny dokument, który potwierdzi tytuł prawny sprzedawanej nieruchomości;
- numer księgi wieczystej lub wypis z niej;
- zaświadczenie informujące o braku zameldowania osób w lokalu;
- zaświadczenie wydawane przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową, które dotyczy braku zaległości w opłatach;
- potwierdzenie opłat za media;
- potwierdzenie opłat podatkowych od nieruchomości.
Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości
Umowa przedwstępna to bardzo ważny dokument stanowiący zabezpieczenie zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Określa się w niej przede wszystkim dane obu stron transakcji, charakterystykę całej nieruchomości oraz terminy, w których powinna być zawarta właściwa umowa. Warto wspomnieć, że na wymagane dokumenty możemy czekać nawet 3 miesiące, dlatego termin wskazany w umowie przedwstępnej musi uwzględniać możliwość przeciągnięcia się formalności. Powinniśmy też ustalić tzw. kwotę zadatku, która ma na celu zabezpieczyć sprzedającego. W momencie, gdy nie dojdzie do realizacji umowy, jest ona zwracana temu, kto ją dał. Jeśli natomiast nie doszło do wykonania umowy z winy drugiej strony, to osoba dająca zadatek ma prawo uzyskać jego dwukrotność. Zwykle wynosi on 5 lub 10% wartości nieruchomości.
Sprzedaż nieruchomości z kredytem
Kredyt hipoteczny wydaje się zobowiązaniem, z którego nie da się wycofać, jednak sprzedaż nieruchomości, która go posiada, jest możliwa. Oczywiście, nie jest to rzecz prosta. Na wstępie powinniśmy uzyskać z banku zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu. Musimy także rozbić płatność na tak zwane dwie transze: do banku trafi kwota należnego zobowiązania, a na konto sprzedającego natomiast różnica pomiędzy tą kwotą a ceną nieruchomości.
Jak szybko sprzedać nieruchomość?
Świetnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby sprzedać nieruchomość, a zależy im na czasie, jest jej sprzedaż za gotówkę w skupie. Klient w tym wypadku nie musi zmagać się z uciążliwymi formalnościami, może też liczyć na pomoc prawną podczas całego procesu. Tego typu transakcjami zajmują się skupy nieruchomości. Wszystko odbywa się sprawnie i szybko, a pieniądze możemy otrzymać już po kilku dniach od podpisania umowy.