Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości – kiedy należy go zapłacić i ile wynosi?

Podatek dochodowy to obowiązkowe świadczenie pieniężne, którego podstawę stanowi aspekt dochodowy, bądź przychodowy osoby fizycznej lub prawnej. Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości został uwzględniony w nowelizacji z 2019 r. która wydaje się być korzystna z punktu widzenia osób dziedziczących dane posiadłości. Ile wynosi podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości, jak się go oblicza i kiedy należy go zapłacić?

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości – najważniejsze informacje

Nie ulega wątpliwości, że sprzedaż mieszkania wiąże się z szeregiem formalności i kwestii prawnych, które należy uwzględnić jeszcze przed podjęciem decyzji o transakcji. Osoby sprzedające nieruchomość zobowiązane są do uiszczenia opłaty podatkowej tylko w określonych przypadkach. Ustawodawca jasno określa sytuacje, w których osoba fizyczna zobowiązana jest do realizacji świadczenia pieniężnego. Jednym z głównych i fundamentalnych czynników, które zwalniają z obowiązku uiszczenia opłaty jest przekroczenie terminu 5 lat od momentu nabycia nieruchomości lub jej wybudowania. Kolejną sytuacją, w ramach której ustawodawca nie oczekuje podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, jest sprzedanie jej po cenie równej, bądź niższej, niż została ona rzeczywiście nabyta. Opłaty możemy uniknąć również w sytuacji, w której decydujemy, że dochód ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe. Osoba fizyczna ma trzy lata na realizację tego zobowiązania.

Kiedy płaci się podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości?

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości płaci się w określonych przypadkach, które zostały wskazane w ustawie o podatku dochodowym. Z punktu widzenia ustawodawcy, podatnikiem zobligowanym do realizacji świadczenia pieniężnego jest osoba fizyczna, która zbyła daną nieruchomość, jej część, udział, oraz spółdzielcze własnościowe prawa majątkowe przed upływem 5 lat. Istnieje możliwość uniknięcia konieczności opłaty również w przypadku nieprzekroczenia tego terminu. Należy wówczas skorzystać z ulgi na własne cele mieszkaniowe.

Ile wynosi podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości?

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości wynosi 19 proc. wartości dochodu. Na tym etapie pojawia się pytanie, jak obliczyć podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości? Mechanizm obliczeniowy nie jest skomplikowany. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego kalkulatora podatku dochodowego, który dostępny jest na wielu stronach internetowych. Aby mieć stuprocentową pewność, że kwota podatku została obliczona w sposób prawidłowy, rekomenduje się użycie dwóch, bądź trzech kalkulatorów internetowych, w celu weryfikacji i potwierdzenia ich poprawności działania. Przy obliczaniu podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości należy podać m.in.: informację o roku nabycia oraz sprzedaży, przychód, czy wszystkie koszta zwiększające wartość nieruchomości.

Jeśli nie wiesz, jaką wartość ma dom lub mieszkanie, to wycena nieruchomości również jest w zakresie naszych usług. 

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu