Jakie pytania zadać przed sprzedażą mieszkania?

Jeżeli zastanawiasz się nad sprzedażą mieszkania, na pewno chcesz dowiedzieć się, jak można zrobić to względnie szybko i bezpiecznie. Proces sprzedaży mieszkania to coś, do czego warto uprzednio się przygotować, żeby nie popełnić żadnego istotnego błędu. Przed sprzedażą mieszkania warto zastanowić się nad tym, czy zależy Ci na szybkim dokonaniu transakcji, czy jednak na sprzedaniu go za konkretną cenę.

O co pytać przed sprzedażą mieszkania?

Przed podjęciem decyzji o sprzedaży mieszkania warto zadać sobie kilka pytań, które znacznie ułatwią nam określenie naszych celów sprzedażowych. Pierwszym pytaniem, które warto sobie zadać, jest to, dlaczego chcemy sprzedać naszą nieruchomość. Następnie musisz zastanowić się, czy chcemy szukać kupca, który będzie płacił własnymi pieniędzmi, czy kogoś, kto na nasze mieszkanie weźmie kredyt. Ogromnie istotne jest również zastanowienie się nad tym, jak szybko jesteś w stanie zwolnić nieruchomość i przekazać ją do użytku innej osobie. Proces sprzedaży mieszkania jest bardzo ważny, dlatego dobre przygotowanie będzie kluczowe w tej kwestii.

Sprzedaż mieszkania krok po kroku

Pierwszym krokiem na drodze do sprzedania mieszkania jest oczywiście podjęcie decyzji o sprzedaży, ale jeśli to już za Tobą to warto zacząć od skompletowania potrzebnych do dokonania transakcji dokumentów. Wśród wymaganych przy sprzedaży mieszkania dokumentów znajdują się między innymi: akt własności, zaświadczenie o braku zameldowania, dowód osobisty, zaświadczenie o braku zaległości w spółdzielni, odpis z księgi wieczystej, który można uzyskać w sądzie rejonowym, a także akt notarialny przeniesienia własności. Kolejnym krokiem przy sprzedaży mieszkania jest jego wycena. Na wartość ma wpływ wiele czynników, do których zaliczają się między innymi:

  • Ilość pomieszczeń
  • Stan mieszkania
  • Data oddania do użytku
  • Wielkość mieszkania
  • Wyposażenie


Oprócz tego bardzo istotne są również kwestie związane z lokalizacją. Dla potencjalnych nabywców ważne będą takie aspekty, jak komunikacja, szkoły, przedszkola i dostęp do obiektów rekreacyjnych lub naturalnych typu parki. Wszystkie te kwestie mają wpływ na wyznaczenie najlepszej ceny, która będzie przedstawiona w ofercie. Wyceny mieszkania możesz dokonać samodzielnie, porównując oferty przedstawiające podobne standardy i na podstawie tego określić najlepszą cenę. Możesz również skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który w profesjonalny sposób dokona wyceny Twojego mieszkania.

Kolejnym bardzo ważnym w sprzedaży mieszkania etapem jest jego przygotowanie. Kwestie estetyczne i odbiór wizualny często okazują się kluczowe przy pokazywaniu mieszkania potencjalnym nabywcom. W związku z tym zdecydowanie warto dokładnie wysprzątać oferowane mieszkanie, w tym celu również można skorzystać z pomocy osoby lub firmy sprzątającej. Warto również zadbać o to, żeby Twoje rzeczy nie leżały w mieszkaniu, a jeśli już to, żeby były pochowane. Brak porządku może skutecznie odstraszyć nawet tych potencjalnych nabywców, którzy byli skłonni do zakupienia mieszkania. Następnie musisz przygotować ofertę sprzedaży, która zwróci uwagę potencjalnych kupców, w tym celu warto pomyśleć o ewentualnej promocji ogłoszenia, a także zadbać o wysoką jakość ogłoszenia, na przykład za pomocą dobrze zrobionych zdjęć i opisu. Ogłoszenie można wystawić na popularnych serwisach z ogłoszeniami.

Sprzedaż mieszkania – podatek

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają kwestie podatkowe przy sprzedaży mieszkania, dlatego omówimy również ten aspekt. Niestety sprzedając mieszkanie, musimy liczyć się z tym, że przyjdzie nam zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości, który można również spotkać pod nazwą podatku od wzbogacenia się.  Podatek ten wynosi 19% od dochodu z transakcji, co oznacza, że nie płacimy podatku od całej uzyskanej kwoty, a jedynie od zarobku względem ceny zakupu mieszkania. Na szczęście nie we wszystkich przypadkach konieczne jest płacenie powyższego podatku. Podatek obejmuje tylko sytuacje, w których od zakupienia mieszkania nie upłynęło jeszcze pięć lat podatkowych.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu