Jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze?

Rynek nieruchomości jest niezwykle duży i bez odpowiedniego doświadczenia w tej branży, bardzo trudno się po nim poruszać. Wbrew pozorom sprzedanie mieszkania nie należy do najprostszych czynności i wymaga dużo uwagi i czasu. Jeszcze gorzej jest, gdy na nieruchomości ciąży jakieś zadłużenie, a w niektórych przypadkach prawo wyklucza możliwość sprzedaży takiego lokalu. Czy jednak jest to całkowicie niemożliwe w każdym przypadku? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprzedać mieszkanie spółdzielcze własnościowe, które jest zadłużone, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do lektury.


Sprzedaż zadłużonego mieszkania własnościowego – od czego zacząć?

Samodzielne próby zbycia domu, a tym bardziej próby sprzedaży zadłużonego mieszkania w spółdzielni bywają naprawdę trudne. Po pierwsze, należy liczyć się z tym, że potencjalnych kupców, zainteresowanych lub zdecydowanych na wykup zadłużonego mieszkania od spółdzielni, jest niewielu. Nie ma się co oszukiwać – dziś większość osób poszukuje lokali, które są w zasadzie gotowe do zamieszkania. Pomijając kwestie prawne, które trzeba uregulować, aby w ogóle zyskać możliwość sprzedaży takiego mieszkania, to trzeba też przygotować się na to, że będzie to proces niewątpliwie zajmujący dużo czasu.

Po pierwsze, w celu samodzielnej sprzedaży mieszkania, musisz uporać się z przygotowaniem i skompletowaniem stosownych dokumentów. Jeżeli nie zdecydujesz się na pomoc specjalisty w tym temacie, to musisz liczyć się z tym, że wszystko będziesz musiał oczywiście załatwić samodzielnie. Mając jednak sprawy formalne za sobą, musisz też przygotować ogłoszenia na portale, na których chcesz wystawić swoją nieruchomość. W tym celu będziesz zobowiązany do przygotowania rzeczywistych zdjęć oferowanego lokum oraz umieszczenie ich w ogłoszeniu. Ponadto przygotuj się też na to, że osobiście będziesz musiał spotkać się z potencjalnymi klientami w celu zaprezentowania im nieruchomości, co oznacza, że musisz mieć elastyczny grafik godzin, w których jesteś dostępny do dyspozycji.

Wiemy już, że próba samodzielnej sprzedaży mieszkania bez obciążeń jest trudna, jednak jak prezentuje się sytuacja, gdy chcemy sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze? Otóż w tym przypadku obowiązują specjalne procedury, których niestety nie można przeskoczyć, jeżeli dana osoba chciałaby się pozbyć problemu w postaci zadłużonego lokalu.

Po pierwsze, należy wystąpić o zgodę na sprzedaż zadłużonego mieszkania do spółdzielni mieszkaniowej, której jest ono częścią. Bez odpowiedniego zaświadczenia rozpoczęcie procesu sprzedaży w ogóle nie będzie możliwe. Mogłoby się wydawać, że w przypadku odmowy wydania takiego dokumentu zostaniemy całkowicie pozbawieni możliwości sprzedaży lokalu, jednak istnieje jeszcze jedna opcja, o której więcej napiszemy nieco niżej.

Po drugie, trzeba pamiętać, że sprzedaż mieszkania nie zwalnia nas z obowiązku spłaty zadłużenia, bowiem dług nie przechodzi na nowego właściciela nieruchomości. Zazwyczaj jednak w przypadku zbywania tego typu lokali kwota, którą zobowiązany jest zapłacić dłużnik, pokrywana jest z pieniędzy pochodzących ze sprzedaży danej nieruchomości. W ten sposób można oddłużyć nieruchomość. Co więcej, takie mieszkania można nawet sprzedać z zyskiem, ponieważ jeśli lokum zostanie z sukcesem sprzedane za kwotę wyższą, niż wynosi zadłużenie, to cała reszta pieniędzy trafia właśnie do sprzedającego.


Jaki jest najszybszy sposób na sprzedaż zadłużonego mieszkania spółdzielczego?

Aby uniknąć wydłużenia procesu sprzedaży i musu wypełniania dokumentów, a także konieczności załatwiania formalności, wystarczy udać się po pomoc do skupu nieruchomości z zadłużeniami takiego jak nasz. Z chęcią skupujemy takie mieszkania, umożliwiając sprzedającym dodatkowy zarobek w bardzo krótkim czasie. Jeżeli jesteś zainteresowany naszymi propozycjami, to serdecznie zapraszamy. Gwarantujemy indywidualne podejście do klienta, profesjonalną obsługę i szybką wypłatę pieniędzy. Nie zwlekaj dłużej i skontaktuj się z nami już dziś.


Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu