Księga wieczysta – co się w niej znajduje?

Księga wieczysta jest ogólnodostępnym dokumentem opisującym stan prawny nieruchomości. Znajdują się w niej m.in. informacje kto jest właścicielem nieruchomości, pod jakim adresem zlokalizowana jest dana nieruchomość oraz czy jest obciążona hipoteką.

Z czego składa się księga wieczysta? 

Księga wieczysta składa się z czterech działów:

Dział I – dzieli się na dwie części:

Dział I – O: „Oznaczenie nieruchomości” znajdziemy tutaj szczegółowy opis położenia nieruchomości tj. numer działki, nazwę miejscowości i ulicy wraz z numerem domu i/lub lokalu.
Dział I – Sp: „Spis praw związanych z własnością” ten dział informuje nas jakie prawa związane są z prawem własności danej nieruchomości jak również znajdą się informację o udziale związanym z własnością lokalu w częściach wspólnych nieruchomości.

Dział II – „Własność” tutaj znajduje się informacja do kogo należy nieruchomość. Właściciel lub użytkownik wieczysty jako osoba fizyczna opisany jest z imienia i nazwiska z podaniem numeru PESEL oraz imion rodziców, natomiast jeśli właścicielem, jest osoba prawna znajduje się tam nazwa firmy, siedziby oraz REGON.

Dział III – „Prawa, roszczenia i ograniczenia” w tym miejscu znajdują się informacje o prawach, roszczeniach i ograniczeniach istniejących względem nieruchomości, np. o służebności drogowej, zakazie zbywania nieruchomości, prowadzonych przez komorników sądowych postępowaniach egzekucyjnych czy prawie dożywotniego użytkowania, wraz ze wskazaniem osób, którym dane prawo przysługuje.

Dział IV – „Hipoteka” – jest to dział, który najczęściej jest sprawdzany przez banki. Znajdują się tutaj wszystkie wpisy hipotek ustanowionych na rzecz wierzycieli hipotecznych np. bank, z numerem umowy kredytowej, opisem kwoty hipoteki oraz wierzytelności, którą ona zabezpiecza. Mogą również pojawić się tutaj wpisy dotyczące roszczeń o przeniesienie na opróżnione miejsce hipoteczne oraz wpisy hipotek przymusowych.

Warto sprawdzić stan prawny kupowanej nieruchomości. Niesprawdzenie księgi naraża kupującego na odpowiedzialność za dług hipoteczny, nawet jeśli wpis do działu IV nastąpił już po podpisaniu umowy przyrzeczonej, gdyż wpisy takie mają moc wsteczną od daty złożenia stosownego wniosku do sądu.

Dowiedz się czy warto inwestować w mieszkanie na wynajem.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu