Sprzedaż mieszkania – od czego zacząć? Poradnik

Sprzedaż mieszkania to zwykle żmudny i czasochłonny proces. Właściciele pragnący zbyć swoją nieruchomość muszą uzbroić się w cierpliwość. Szacuje się, że w Polsce sprzedaż nieruchomości zajmuje nawet do 2 lat. Aby nieco przyspieszyć ten proces i uniknąć błędów, warto się do niego przygotować. Jeśli chcesz poznać kolejność czynności przy sprzedaży mieszkania i pragniesz dowiedzieć się, jak zbyć nieruchomość z zyskiem, zapoznaj się z naszym artykułem.

Chcę sprzedać mieszkanie – od czego zacząć?

Planujesz sprzedaż mieszkania? Od czego zacząć? Na początku określ, na czym Ci najbardziej zależy – na szybkim uzyskaniu gotówki czy może otrzymaniu żądanej kwoty? Zastanów się także, jakie masz oczekiwania względem nabywcy. Jeśli chcesz jak najszybciej pozbyć się nieruchomości, musisz być skłonny do podjęcia negocjacji cenowych. Jeśli jednak zależy Ci na uzyskaniu konkretnej kwoty, pozostań przy swojej propozycji, lecz licz się z tym, że sprzedaż może potrwać znacznie dłużej.

Jeśli chcesz zbyć mieszkanie, powinieneś również zastanowić się, czy pragniesz zrobić to samodzielnie bez pośrednika, czy może jednak wolisz skorzystać z pomocy agencji nieruchomości. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną sprzedaż, przydadzą Ci się z pewnością informacje zawarte w tym artykule.

Sprzedaż mieszkania – krok po kroku

Zastanawiasz się, jak sprzedać mieszkanie bez pośrednika? Otóż na początku należy ustalić plan sprzedaży, który powinien zawierać następujące punkty:

 • decyzja o zbyciu nieruchomości,
 • kompletowanie dokumentacji potrzebnej do przeprowadzenia transakcji,
 • wycena nieruchomości,
 • przygotowanie nieruchomości do sprzedaży i zaprezentowania potencjalnym nabywcom,
 • przygotowanie oferty sprzedażowej,
 • przedstawienie nieruchomości potencjalnym kupcom,
 • ewentualne negocjacje cenowe,
 • zawarcie umowy,
 • przekazanie nieruchomości nabywcom.

Podczas przygotowywania nieruchomości do sprzedaży warto dokładnie posprzątać przestrzeń i wykonać drobne naprawy, m.in. zmienić przepalone żarówki. Zaleca się również odświeżenie wnętrz np. poprzez pomalowanie ścian. Należy także pamiętać o pozbyciu się przedmiotów osobistych, których nie zamierzamy oddawać w ręce kupującego. Ponadto, jeśli chcemy zrobić wrażenie na potencjalnym nabywcy, powinniśmy zadbać o przyjemny zapach we wnętrzu, np. ustawiając dyfuzor lub tradycyjny odświeżacz powietrza. Jeśli nie wiesz, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, możesz skorzystać z usług firmy zajmującej się tzw. home stagingiem, czyli uatrakcyjnieniem przestrzeni wystawionej na sprzedaż.

Sprzedaż mieszkania – niezbędne formalności

Zamierzasz sprzedać mieszkanie? Pamiętaj, że proces ten wiąże się z dopełnieniem różnych formalności. Do zbycia nieruchomości trzeba przygotować m.in.:

 • zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach czynszowych w spółdzielni,
 • odpis z księgi wieczystej (można uzyskać go w Sądzie Rejonowym),
 • zaświadczenie o braku zameldowania w mieszkaniu,
 • akt notarialny przeniesienia darowizny lub własności,
 • dokumenty potwierdzające tożsamość sprzedającego i kupującego, np. dowody osobiste.

Umowę zbycia mieszkania sporządza się u notariusza. Zazwyczaj opłaty związane z usługami notarialnymi ponosi nabywca, lecz zdarza się, że obie strony dzielą się kosztami na pół. Ich wysokość zależy od kilku czynników, m.in. taksy notarialnej.

Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż?

Istnieje kilka sposobów na wycenę nieruchomości. Pierwszy z nich polega na porównaniu ofert sprzedaży mieszkań dostępnych w serwisach ogłoszeniowych. Ta metoda cieszy się dużą popularnością wśród osób niedoświadczonych, które zbywają nieruchomość po raz pierwszy. Niestety jest ona mało miarodajna. Drugą metodą wyceny mieszkania jest skorzystanie z internetowych porównywarek, które dzięki podstawowym informacjom o nieruchomości są w stanie oszacować jej wartość. Niestety, ta metoda również pozostawia wiele do życzenia.

Jeśli chcesz rzetelnie wycenić swoje mieszkanie, skorzystaj z usług rzeczoznawcy majątkowego lub agencji nieruchomości. Specjaliści dokonują wnikliwej analizy porównawczej, uwzględniając m.in. realne ceny z aktów notarialnych.

Sprawdź jak wyliczyć wartość mieszkania!

Sprzedaż mieszkania w skupie nieruchomości – szybki sposób na zbycie lokalu

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Pragniesz zbyć nieruchomość zadłużoną lub obciążoną hipoteką? Skorzystaj z usług skupu nieruchomości Pulo. Nasza firma kupuje mieszkania i apartamenty w każdym stanie, m.in. zadłużone, z komornikiem, z pożyczką prywatną oraz bez pozwolenia na użytkowanie. Gwarantujemy profesjonalną obsługę, dyskrecję i szybką gotówkę.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu