Byłeś pewien, że długi nie zagrażają Twojej nieruchomości? Planowałeś spokojnie spłacić wszelkie zadłużenia, jednak komornik zajął Twoje mieszkanie i pokrzyżował Ci plany? Odpowiadamy, co należy zrobić w takiej sytuacji.
Kiedy komornik może zająć mieszkanie za długi?
Wizyta komornika z pewnością nie jest niczym przyjemnym, wiąże się z nią w końcu wiele nieprzyjemności. Warto zatem wiedzieć, kiedy komornik może zająć nasze mieszkanie oraz jak ustrzec się jego wizyty!
W pierwszej kolejności powinieneś wiedzieć, że jest on funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się egzekucją długu, przeprowadza spis inwentarza, a także sporządza protokoły ze stanu faktycznego. Kiedy Twój dług narasta, a Ty nie jesteś w stanie go spłacać, może zdarzyć się, że komornik zapuka do Twoich drzwi. Pamiętaj, że wizyta komornika w Twoim domu jest działaniem ostatecznym. W pierwszej kolejności będziesz wezwany do spłaty swojego długu. Zostaną zajęte także Twoje konta bankowe oraz wynagrodzenie. Jeśli wcześniejsze działania prowadzone przez komornika nie przyniosą efektu, możesz spodziewać się jego wizyty.
Na czym polega zajęcie mieszkania?
Komornik po nieudanych próbach ściągnięcia długu, uprawniony jest do zajęcia wszelkich innych składników majątkowych, a następnie wystawienia ich na sprzedaż w drodze licytacji komorniczej. Jak już wspominaliśmy, zajęcie mieszkania i jego licytacja to sytuacja ostateczna, nie trudno się więc domyślić, że jest ona najmniej korzystnym rozwiązaniem dla dłużnika. Zajęcie mieszkania przez komornika wpływa w znacznym stopniu na wartość domu – cena wywoławcza w trakcie licytacji jest o wiele niższa, niż rzeczywisty koszt nieruchomości. Dlatego też zrób wszystko, aby uniknąć wizyty komornika w Twoim domu!
Zajęcie mieszkania własnościowego przez komornika – co zrobić?
Egzekutor ma prawo zjawić się w Twoim domu wraz z policją – to Ty jako dłużnik ponosisz koszty ich interwencji. Decyzja o egzekucji z nieruchomości jest nieodwołalna, dlatego też na bieżąco kontroluj swoje zobowiązania finansowe – zapewnienia komornika o spłacie niczego już nie zmienią. Jak już wskazywaliśmy, w pierwszej kolejności komornik zajmuje konta bankowe oraz wynagrodzenie za pracę. Nie ma on obowiązku uprzedzania dłużnika o planowanej wizycie. Jedynym obligującym go aspektem są godziny urzędowania, których musi się trzymać, wykonując czynności wobec dłużnika.
Gdy komornik zapuka do Twoich drzwi w pierwszej kolejności ma on obowiązek okazać legitymację komorniczą oraz nakaz zajęcia ruchomości lub nieruchomości. W przypadku zajęcia mieszkania lub domu dłużnik ma możliwość spłaty swojego długu w formie ratalnej. Nie jest to jednak reguła, zależy to bowiem tylko i wyłącznie od dobrej woli wierzyciela i tego, czy wyrazi on zgodę na taką formę spłaty długu.
Jeśli nie jesteś w najlepszych relacjach ze swoim wierzycielem drugą opcją, która może pomóc Ci w uchronieniu mieszkania, jest skorzystanie z usług firm spłacających długi lub doradztwa finansowego. Ponadto możesz również wziąć kredyt konsolidacyjny, który jest przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Pamiętaj, że w przypadku, gdyby nie udało Ci się spłacić swoich długów, komornik sprzeda dom lub części Twojego majątku ruchomego. Mieszkanie można również sprzedać samemu. Skup nieruchomości z komornikiem odkupi Twoje mieszkanie czy dom, byś miał gotówkę na spłatę zobowiązań.
Nieobecny wierzyciel a zajęcie mieszkania
Ucieczka przed komornikiem nie przyniesie Ci niczego dobrego. Musisz wiedzieć, że nawet w sytuacji nieobecności wierzyciela w miejscu jego zamieszkania, komornik ma prawo przeprowadzić egzekucję. Zapewne myślisz, ale jak to? Przecież mieszkanie będzie puste, a komornik nie posiada do niego kluczy. To fakt, nie posiada on kluczy, ma za to uprawnienia, dzięki którym bez problemu dostanie się do środka. Komornik może wejść do domu w asyście ślusarza oraz dokładnie przeszukać wszystkie rzeczy dłużnika. Wszelkie dokonywane przez niego czynności muszą być jednak udokumentowane oraz nagrane.
Jak widzisz, wizyta komornika w Twoim domu może skończyć się nie tylko zajęciem mieszkania za długi, ale i ruchomości. Dlatego też w miarę możliwości kontroluj spłatę swoich zobowiązań finansowych. Gdy tylko na Twoim koncie bankowym pojawi się zajęcie komornicze – działaj! Być może w ten sposób unikniesz dalszych konsekwencji. Zobacz też, na czym polega oddłużanie nieruchomości.