Sprzedaż mieszkania TBS rodzi wiele pytań oraz wątpliwości z nim związanych. Jest to system mający na celu wspieranie polskiego budownictwa przez państwo. TBS może być doskonałym rozwiązaniem dla tych z nas, których nie stać lub nie chcą podejmować ryzyka związanego ze spłatami kredytu hipotetycznego. Jednak musimy wziąć pod uwagę, że ich użytkowanie i zarządzanie nimi różni się, kiedy nie posiadamy praw własności. Czy możemy sprzedać mieszkanie w systemie TBS?
Mieszkanie w TBS – co to znaczy?
TBS jest skrótem od Towarzystwa Budownictwa Społecznego, czyli państwowych lub prywatnych spółek, które zajmują się budownictwem czynszowym. TBS opiera swoje działania na przyznawanym im środkach z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, a ich głównym zadaniem jest budowa przystępnych cenowo mieszkań z przeznaczeniem ich wynajmu dla osób fizycznych. Wprowadzając się do takiego mieszkania, nie mamy zatem do niego praw własności, aczkolwiek możemy je wynajmować tak długo, jak będziemy tego potrzebowali.
System TBS – na czym polega?
Istotnym punktem wynajmu mieszkania w systemie TBS jest zgoda na wniesienie opłaty partycypacyjnej, której wysokość może wynosić do 30% wartości mieszkania. W momencie wypowiedzenia umowy najmu opłata zwracana jest nam przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego w ciągu roku.
Oprócz w pełni zwracanej nam opłaty partycypacyjnej, chcąc korzystać z wynajmu mieszkania w takiej formie, zobowiązujemy się także na comiesięczne uiszczanie czynszu. Jego wysokość jest mniejsza od wynajmu mieszkania od osób prywatnych, jednak większa niż w przypadku mieszkania komunalnego.
Mieszkania TBS na sprzedaż
Sprzedaż mieszkania TBS nie jest łatwym zadaniem, ponieważ musimy liczyć się z wieloma formalnościami, które należy załatwić. Nie możemy sprzedać wynajmowanego mieszkania, ponieważ nie należy ono do nas i nie mamy do niego praw własności. Jednak zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2011 roku istnieje możliwość wydzielania mieszkań w obrębie inwestycji, a także przenoszenia praw własności mieszkania na partycypantów. Nie jest to łatwy proces, a do wykupienia przez nas bądź sprzedaży lokalu mamy prawo jedynie w sytuacji wyrażenia przez TBS zgody. Ponadto warunkiem, który musi zostać spełniony, jest także wiek mieszkania przekraczający 5 lat. Pamiętajmy również, że do sprzedaży lokalu może dojść tylko w momencie, kiedy prawnie przejmiemy partycypację.
Sytuacja uzależniona jest także od tego, czy mieszkanie chcemy nabyć jako osoba fizyczna, czy prawna. Do partycypacji TBS dochodzi na drodze cesji, w której osoby prawne w przeciwieństwie do osób fizycznych nie mogą jej dokonać bez zgody Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Kolejnym problemem jest ustalenie konkretnej wartości mieszkania oraz wysokość kwoty partycypacji. Zdarza się, że TBS ustala kwoty na poziomie rynkowym, co w dużym stopniu może zniechęcić nas do skorzystania z takiej oferty.
Sporną kwestią jest także wysokość wypłacanej nam kwoty wynikającej z partycypacji. Dokonując comiesięcznych opłat czynszu, zależy nam na zaliczeniu ich na poczet spłat lokalu, jednak większość Towarzystw zgadza się na wypłacenie nam jedynie kwoty początkowej.
W przypadku tak skomplikowanej sytuacji warto skorzystać z oferty profesjonalistów. Nasz skup udziału w nieruchomościach, pomoże Ci rozwiązać problem zbycia mieszkania TBS.