W obliczu obecnej sytuacji na rynku finansowym, która wpływa na zdecydowaną większość społeczeństwa, mało kogo stać na zakup domu czy mieszkania za gotówkę. Z tego względu kredyt hipoteczny to jedyny sposób na nabycie własnego lokalu. Mimo że raczej nikt, kto decyduje się na tego typu obciążenie kupowanej nieruchomości, nie spodziewa się, że w trakcie spłaty będzie musiał ją sprzedać, czasami takie sytuacje się niestety zdarzają. Wtedy rodzi się pytanie, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Czy można sprzedać mieszkanie z hipoteką?
Dobra wiadomość dla osób, które posiadają mieszkanie obciążone hipoteką i chciałyby je sprzedać, brzmi, że nie istnieją przeszkody prawne, które zakazywałyby takiego kroku. W końcu to kredytobiorca jest właścicielem nieruchomości z hipoteką. Oczywiście, pojawia się nieco więcej formalności do załatwienia niż przy transakcji obejmującej mieszkanie, które nie jest obciążone kredytem, jednak nie są one na tyle skomplikowane, by stanowiły duży problem.
Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką?
Istnieje kilka kwestii formalnych, których załatwienie jest niezbędne przy sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym. Pierwszym krokiem jest udanie się do banku, w którym zostało zaciągnięte zadłużenie, i poinformowanie o zamiarze sprzedaży. W trakcie wizyty właściciel powinien poprosić o dwa dokumenty – jeden zawierający dokładną kwotę pozostałą do spłacenia, natomiast drugi to tzw. promesa. Widnieje w niej zapis, że bank zobowiązuje się do wydania zgody na wykreślenie kredytu z księgi wieczystej.
Kolejna sprawa do załatwienia to podpisanie umowy przedwstępnej. Notariusz na tym etapie nie jest niezbędny, ale warto to zrobić w jego obecności. Na podpisanie jej obie strony mają 30 dni, ponieważ tyle trwa okres ważności promesy. Natomiast finalizacja transakcji w postaci ostatecznej umowy musi mieć formę aktu notarialnego.
Następny krok to udanie się do banku wraz z kopią podpisanej umowy sprzedaży. Tam kupujący załatwia formalności dotyczące przelania pieniędzy jednego banku na konto drugiego, u którego widnieje zadłużenie mieszkania. Jeśli kupuje za gotówkę, niepotrzebna będzie obecność przedstawiciela jego banku w transakcji. Gdy pieniądze zostaną przekazane, kupujący udaje się do banku po zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia.
Ostatnią sprawą jest uzyskanie tzw. listu mazalnego, który zawiera zgodę banku na wymazanie kredytu z księgi wieczystej nieruchomości. Wykreślenie zobowiązania następuje po złożeniu wniosku w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego.
Gdzie sprzedać mieszkanie z hipoteką?
Mieszkanie z hipoteką można sprzedać w tych samych miejscach, w których zbywa się nieruchomości nieobciążone kredytem – na portalach ogłoszeniowych, w prasie, na stronach internetowych bądź za pośrednictwem agencji nieruchomości. Takim obiektem mogą być zainteresowane osoby prywatne lub firmy skupujące mieszkania z hipoteką.
Wystawianie mieszkania na portalu ogłoszeniowym wiąże się z poświęceniem mnóstwa czasu na odpowiednie zredagowanie ogłoszenia czy zrobienie takich zdjęć, aby jak najlepiej oddać charakter nieruchomości. Jeszcze więcej zabiera czekanie na ofertę kupna od każdego potencjalnego klienta, oprowadzanie go po mieszkaniu i zapoznanie ze wszelkimi szczegółami oraz dokumentami. Niestety, nie zawsze sprzedający może tyle zwlekać z finalizacją transakcji, dlatego istnieje jeszcze jedna opcja – firma skupująca mieszkania z hipoteką.
Pulo należy do tego typu firm. Prowadzimy skup mieszkań z kredytem, płacąc za nie gotówką. Dokonujemy rzetelnej wyceny nieruchomości na miejscu bądź na podstawie zdjęć przesłanych przez właściciela. Nie ma dla nas znaczenia stan mieszkania, jego wielkość, lokalizacja oraz inne czynniki, które sprawiają, że jest postrzegane jako nieatrakcyjne przez prywatnych kupujących. Oferujemy również pomoc naszych doświadczonych pracowników. Towarzyszą oni klientom przez cały proces sprzedaży oraz rozwiewają wszelkie wątpliwości dotyczące transakcji. Na koniec, po podpisaniu jasnej i przejrzystej umowy, bardzo szybko wypłacamy gotówkę.