Zakup mieszkania lub domu na firmę – najważniejsze informacje

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup mieszkania lub domu na firmę. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści finansowych, a ponadto jest to jeden z najlepszych sposobów na ulokowanie gotówki. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, warto poznać wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

Co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania na firmę?

Zanim zdecydujesz się podpisać umowę z osobą sprzedającą mieszkanie, sprawdź księgi wieczyste, w których zawarta jest informacja o stanie prawnym nieruchomości. Dodatkowo przeanalizuj wszelkie dokumenty z ewidencji gruntów i budynków. Pamiętaj, że kupno mieszkania na firmę to spora inwestycja, dlatego ważne jest skontrolowanie wszelkich aspektów prawnych. Ponadto, jeśli chcesz wynajmować nieruchomość, powinieneś zorientować się, jak wyglądają kwestie podatkowe.

O czym należy pamiętać, kupując mieszkanie na firmę od dewelopera?

Zdecydowałeś się kupić mieszkanie na firmę od dewelopera? Zanim podpiszesz umowę, zweryfikuj stan prawny nieruchomości i przejrzyj najważniejsze dokumenty. Ponadto zastanów się, czy dany lokal będzie wystawiony na wynajem, czy też użytkowany przez Ciebie. Pamiętaj, że mieszkania z rynku pierwotnego często znajdują się na obrzeżach miasta, dlatego są mało atrakcyjne dla wielu osób poszukujących nieruchomości do wynajęcia. Największą popularnością cieszą się mieszkania zlokalizowane w centrach miast, położone w pobliżu sklepów, uczelni i miejsc tętniących życiem. Ponadto należy pamiętać, że najatrakcyjniejsze mieszkania od deweloperów są sprzedawane jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Z tego względu na odbiór nieruchomości trzeba czekać nawet kilka lat. Jeśli zależy Ci na czasie, rozważ zakup mieszkania na firmę z rynku wtórnego.

Zakup mieszkania na firmę pod wynajem

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy istnieje możliwość zakupu mieszkania na firmę pod wynajem. Oczywiście jest taka opcja i niesie ona za sobą wiele korzyści. Decydując się na to rozwiązanie, należy pamiętać, że zysk osiągnięty z najmu jest zaliczany jako przychód z działalności. Z tego względu do rozliczenia potrzebne są faktury. Aby cieszyć się, jak największymi korzyściami, najlepiej wynajmować nieruchomość innemu przedsiębiorcy. W takim przypadku można odliczać w rozliczeniu wysokość podatku VAT i zastosować stawkę 23%.

Zakup mieszkania na firmę – zalety

Według specjalistów kupno mieszkania na firmę ma wiele zalet i gwarantuje spore korzyści finansowe. Przede wszystkim kupując nieruchomość na firmę, można wliczyć jej wartość w koszty działalności. Dzięki temu zabiegowi istnieje szansa na skuteczne obniżenie wartości podatku dochodowego. Ponadto kupując mieszkanie na firmę, można bez przeszkód rozliczyć wszelkie wydatki związane z remontem i wykończeniem jako koszty podatkowe. Dodatkowo podatki gruntowe i podatki od nieruchomości można traktować jako koszty firmowe.

Zakup nieruchomości na firmę a VAT

Kupując nieruchomość na firmę, należy dowiedzieć się, czy sprzedawca będzie występował jako VAT-owiec. Jeśli okaże się, że tak, to w kosztach mieszkania znajduje się VAT wynoszący 8% lub 23% w zależności od wielkości nieruchomości. Należy pamiętać, że zakup domu lub mieszkania na firmę, pozwala na odliczenie VATu w późniejszym terminie.

Zakup mieszkania na firmę czy prywatnie?

Większość osób rozważa zakup nieruchomości na firmę ze względu na możliwość odliczenia VAT. Jednak mało kto wie, że kupując mieszkanie prywatnie, również można otrzymać zwrot tego podatku. Ponadto osoby, które chcą wynajmować kupiony lokal, powinny pamiętać, że opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej jest mniej korzystne niż opodatkowanie przychodów z najmu. Dlatego zakup mieszkania na firmę nie zawsze jest opłacalny. Należy dodatkowo zaznaczyć, że sprzedając nieruchomość firmową wcześniej niż po upływie pięciu lat, przychód można przeznaczyć wyłącznie na własne cele mieszkaniowe. Nie istnieje opcja przeznaczenia go na zakup kolejnego lokalu. Zatem przed dokonaniem transakcji zastanów się dobrze nad swoimi planami i wybierz opcję dopasowaną do swoich możliwości i potrzeb.

Prowadzimy profesjonalny skup nieruchomości – korzystaj z naszej oferty!

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu