Protokół zdawczo-odbiorczy po sprzedaży mieszkania jest jednym z najważniejszych dokumentów, które należy podpisać w trakcie sprzedaży nieruchomości. Jest on kluczowy choćby ze względu na fakt, że jest potwierdzeniem aktualnego stanu mieszkania. Coraz częściej wykorzystuje się go również podczas wynajmu nieruchomości, ponieważ jest on dokumentem, który w późniejszym czasie może okazać się niezwykle potrzebny. To właśnie w nim zawarte są podstawowe informacje na temat lokalu. W dalszej części artykułu omówimy więcej ważnych kwestii związanych z protokołem zdawczo-odbiorczym mieszkania.
Co powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?
Jest to bardzo ważny dokument, który w swojej treści powinien zawierać datę i miejsce podpisania, adres lokalu objętego protokołem, dane stron, informacje kontaktowe, włącznie z numerem telefonu i e-mailem, stany oraz numer liczników wody, gazu, ogrzewania, energii elektrycznej, wszystkie znajdujące się w mieszkaniu lub domu przedmioty, dokładny opis stanu instalacji oraz podpisy stron. Są to istotne informacje, które w razie potrzeby pozwolą na porównanie aktualnego stanu z sytuacją w momencie spisania protokołu.
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania – sprzedaż
Po podjęciu decyzji o sporządzeniu dokumentu powinieneś skontaktować się ze specjalistą, który pomoże Ci w całym procesie i przeprowadzi Cię przez niego w profesjonalny sposób. Fachowiec odpowie także na każde Twoje pytanie i wyjaśni poszczególne etapy swojego działania. Ważne, aby skonsultować się z profesjonalistą, który dysponuje potrzebną wiedzą. Dzięki rzetelnemu podejściu i szybkości działania możemy liczyć na satysfakcjonujące rezultaty i sprawną obsługę naszej sprawy. Jest to szczególnie ważne ze względu na precyzję i uwagę potrzebną podczas obrotu nieruchomościami.
Pamiętajmy o tym, że nie możemy wierzyć każdej firmie, która proponuje nam dogodne warunki. Sprawdzajmy umowy i zwracajmy uwagę na zawarte w nich informacje, a także na ich klarowność. Jeśli czegoś nie rozumiemy, nie podpisujmy dokumentów bez wcześniejszego omówienia ich z przedstawicielem firmy. Jeśli zależy nam na szybkim przeprowadzeniu całej transakcji, nie zapominajmy upewnić się, ile czasu zajmie nasza sprawa wybranej przez nas firmie.
Sprzedaż mieszkania – protokół zdawczo-odbiorczy
Istotne, aby wybrana przez nas firma, która zajmie się sporządzeniem protokołu zdawczo-odbiorczego po sprzedaży mieszkania, wyznaczyła do naszej sprawy osobę, która ma dużą wiedzę z tego zakresu. Zgłaszając się do profesjonalnej placówki, zyskujemy pewność, że zostaniemy potraktowani poważnie i z należytą uwagą. Ponadto możemy być spokojni o doświadczenie naszego doradcy i jakość wykonywanych dla nas usług. Konsultując się z profesjonalną firmą, korzystasz z wiedzy i doskonałej znajomości branży, co przekłada się na dobre rezultaty.
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania wynajmowanego – zalety
Jest to potrzebny i ważny dokument, który pozwala uniknąć problemów oraz niepotrzebnych strat finansowych wynikających z nieporozumień pomiędzy stronami. Jego niezaprzeczalną zaletą jest uzyskanie przez Ciebie zabezpieczenia, które może być podstawą konkretnych roszczeń, dlatego jest korzystny dla każdej ze stron. Z jednej strony wynajmujący może mieć pewność, że przekazując mieszkanie w obce ręce, nie musi się martwić o straty. Dzięki spisaniu protokołu wynajmujący ma gwarancję, że osoba wynajmująca będzie szanowała jego mieszkanie ze względu na obawę przed poniesieniem związanych z jego remontem kosztów.
Umowa jest także korzystna dla najemcy, który ma potwierdzenie stanu lokalu przed wprowadzeniem się i ma podstawę do uniknięcia bezpodstawnych oskarżeń właściciela, który zarzuci mu dokonanie zniszczeń znajdujących się w mieszkaniu od początku. Dzięki obopólnym korzyściom spisanie dokumentu staje się coraz popularniejsze i wykorzystywane bywa zarówno w przypadku najmu, jak i sprzedaży. Sprzedający zyskuje zapewnienie, że oddaje mieszkanie w stanie zaakceptowanym przez kupującego. Natomiast kupujący otrzymuje opis całego lokalu, łącznie z jego wyposażeniem oraz wszystkimi szczegółami.