Księga wieczysta to niezwykle ważny dokument w przypadku nabycia nieruchomości. To właśnie w niej znajdują się wszelkie informacje na temat danego obiektu, jak dane właściciela i ewentualnych współwłaścicieli, historii transakcji, których przedmiotem był budynek, ograniczenia oraz zadłużenia założone na niego. W przypadku zmiany którejkolwiek z informacji na właścicielu lub notariuszu ciąży obowiązek aktualizacji, aby wszystko zgadzało się ze stanem faktycznym.
Czasami się jednak zdarza, że obiekt zapisany w spadku nie posiada księgi wieczystej. Niekiedy taki przypadek jest całkowicie normalny – dzieje się tak, gdy przedmiotem jest mieszkanie spółdzielcze. Wtedy osoba korzystająca z niego tak naprawdę nie stanowi równocześnie jego właściciela. Jednak zdarza się także, że księgi wieczystej nie posiadają zwykłe nieruchomości, kiedy to umowa została zawarta dawno temu oraz nie ma ona formy aktu notarialnego. Co zrobić w takiej sytuacji?
Nieruchomość bez księgi wieczystej a spadek
Spadek a brak księgi wieczystej – jak wybrnąć z tego typu problemu? Gdy nieruchomość zapisana przez zmarłego przeszła już na kolejnego właściciela, w tym momencie ważną czynnością jest udowodnienie, iż spadkodawca rzeczywiście był równocześnie właścicielem budynku uwzględnionego w testamencie. Można to zrobić poprzez powołanie się na zasiedzenie.
Zasiedzenie stanowi sposób nabycia własności m.in. nieruchomości. Można ją uzyskać na dwa sposoby – poprzez upływ odpowiedniego czasu użytkowania obiektu bądź bycie posiadaczem samoistnym.
Pierwsza opcja zakłada, że osoba korzystająca z nieruchomości staje się jej właścicielem po upłynięciu 20 lat od czasu, kiedy nabyła ją w dobrzej wierze. Natomiast, gdy nastąpiło to w złej wierze – 30 lat.
Druga opcja obejmuje sytuację, kiedy osoba korzystająca z nieruchomości jest posiadaczem samoistnym, czyli dba o obiekt, opłaca podatek od nieruchomości, reguluje sprawy administracyjne czy dokonuje na terenie inwestycji. Aby udowodnić ten fakt, dobrze poprosić o głos sąsiadów zmarłego.
Brak księgi wieczystej a spadek – co dalej?
Gdy wszystkie procedury związane z udowodnieniem, iż spadkodawca był właścicielem zapisanej nieruchomości nieposiadającej księgi wieczystej, można przystąpić do dalszych działań. W pierwszej kolejności należy postarać się o powstanie odpowiedniego dokumentu. Aby księga wieczysta powstała, potrzebnych jest kilka dokumentów. Wśród nich wymienia się:
● wniosek o założenie księgi wieczystej,
● wniosek o stosowny wpis dotyczący zmiany właściciela nieruchomości,
● wypis i wyrys z rejestru gruntów,
● lista ze wszystkimi właścicielami oraz ich danymi,
● tytuł prawny do nieruchomości,
● lista praw rzeczowych obciążających nieruchomość albo ograniczeń dotyczących jej rozporządzania, a w przypadku ich braku – oświadczenie mówiące o tym, że osoba składająca wniosek nic nie wie o ich istnieniu.
Chcesz sprzedać nieruchomość, którą otrzymałeś w ramach spadku, ale nikt nie jest zainteresowany zakupem? Skontaktuj się z nami! Zapewniamy atrakcyjne oferty skupu tego typu obiektów, sprawną realizację całego procesu oraz wypłatę gotówki w ciągu 24 godzin od podpisania umowy.
Dowiedz się także co znajduje się w księdze wieczystej!