Czy można sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej?

Rozważając kupno mieszkania, nietrudno spotkać się z radami dotyczącymi dokładnego przestudiowania wszelkich papierów, które są niezbędne do przeprowadzenia takiej transakcji. Będą to między innymi dokument potwierdzający to, w jaki sposób dana nieruchomość została nabyta, zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami pochodzące ze spółdzielni mieszkaniowej lub wpis do księgi wieczystej. Czy jednak każdy dokumenty jest niezbędny, aby otrzymać możliwość zbycia posiadanego mieszkania? Czy można sprzedać nieruchomość bez księgi wieczystej?

 

Księga wieczysta – czym tak naprawdę jest?

Księga wieczysta to ogólnodostępny dokument, który zawiera w sobie informacje odnoszące się do stanu prawnego danej nieruchomości. Można wyczytać z niej, kto jest aktualnym właścicielem inwestycji, pod jakim adresem się znajduje, poznać powierzchnię użytkową oraz przeznaczenie.

 

Na podstawie informacji zawartych w księdze wieczystej dowiedzieć się można również, czy nad nieruchomością ciążą hipoteka bądź inne zadłużenia. Wiele mówi się o tym, że przed zakupem należy dokładnie przeczytać wszystkie informacje w księdze danego domu. Pozwoli to ustalić, czy transakcja kupna będzie dla nas bezpieczna. Jednak nie każde mieszkanie takową księgę posiada, co może przysporzyć wiele problemów.

 

Księga wieczysta – jak sprawić, czy mieszkanie ją posiada?

Proces sprawdzenia, czy mieszkanie posiada księgę wieczystą, możemy przeprowadzić sami. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi system teleinformatyczny, który pozwala na wgląd do bazy. Aby odnaleźć księgę wieczystą przynależną do mieszkania, jakie planujemy kupić, wystarczy zapytać właściciela mieszkania o jej numer. Sytuacja, w której nie będzie skłonny do jego podania, świadczy najprawdopodobniej o tym, że z jakiegoś powodu nie założył swojej nieruchomości księgi wieczystej.

 

Czy można sprzedać mieszkanie bez wpisu do księgi wieczystej?

Czy można sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej? Tego typu sytuacja jest możliwa, jednak na taką transakcję decyduje się jedynie garstka osób. Pozostali obawiają się, że przez niemożność sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości po jej zakupie pogrążą się w nie swoich długach.

 

Brak wpisu do księgi wieczystej nie jest przeszkodą w przeprowadzeniu transakcji dotyczącej sprzedaży mieszkania. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku zachowania czujności. Może zdarzyć się sytuacja, że właściciel nieruchomości specjalnie nie założył księgi wieczystej, aby uniemożliwić komornikowi odebranie mu mieszkania i wystawienia go na licytację.

 

Jednak przypadek, w którym obecny właściciel nie jest wpisany do księgi wieczystej, nie musi oznaczać od razu, że dany sprzedający chce nas oszukać. Uczciwe zamiary mogą zostać potwierdzone poprzez posiadanie dokumentów pokazujących, że dana nieruchomość została nabyta w sposób legalny.

 

Czy można kupić mieszkanie bez księgi wieczystej?

Możliwość kupna mieszkania bez księgi wieczystej jak najbardziej istnieje, jednak obarczone jest pewnym ryzykiem. Aby mieć pewność, że obecny właściciel nie zamierza nasz oszukać, powinniśmy dokładnie przeczytać wszystkie inne dokumenty dotyczące nieruchomości, które potwierdzą, że nie jest zadłużone. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z porady notariusza.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu