Działka bez dojazdu – czy można ją sprzedać?

Temat kupna lub sprzedaży szeroko pojętych nieruchomości, gruntów, a także działek, nierzadko wzbudza w wielu z nas zaniepokojenie. Strach wynika z faktu, że transakcje nie bywają codziennością – jest to więc całkowicie zrozumiałe. Niestety większości z nas przychodzi mierzyć się z transakcją co najmniej raz w życiu – mając na myśli zarówno zakup wymarzonego mieszkania, ale i sprzedaż lokalu handlowego, domu. Warto znać swoje prawa, a tym samym możliwości oraz alternatywy, które mogą być odpowiedzią na wiele problemów oraz wątpliwości.

Nasza firma specjalizuje się już wiele lat w usługach skupu ziem. Doświadczenie składa się z wypracowanych rozwiązań, procesów oraz wielkiego zaangażowania – dzięki temu, jesteśmy ekspertami w dziedzinie obrotu nieruchomościami. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jakich problemów mogą doświadczyć nasi klienci, tak więc w oparciu o profesjonalizm i wiedzę – staramy się wesprzeć w całym procesie sprzedaży.

Sprzedaż działki bez dostępu do drogi publicznej – czy to możliwe?

Jeśli jesteś właścicielem problematycznej działki, a stoisz przed koniecznością zbycia i obawiasz się o możności transakcji – ten wpis jest dla Ciebie! Warto zaznaczyć, że sytuacja wcale nie należy do nietypowych, wielu właścicieli nie posiada przywileju bezpośredniej drogi, natomiast wiele z nich – nie zdaje sobie z tego nawet sprawy. Dlaczego tak się dzieje?

Przypuśćmy, że nasza ziemia znajduje się przy pewnym szlaku dzięki któremu, możemy zarówno dojść, jak i dojechać na działkę. Niestety asfalt nie jest podstawą do uznania drogi – publiczną, m.in. autostrady, drogi ekspresowe, grupy dróg wojewódzkich, powiatowych, gminnych (kwalifikacja na podstawie ustawy z dnia 21/03/1985 roku). Aby takowe prawo zyskać, odcinek trasy musi spełnić wymogi wynikające z ustawy o drogach publicznych, wykazać uchwałę, wpis do ewidencji przez władze samorządowe. Na szczęście, działka bez dojazdu nie jest jednoznaczna z niemożnością jej sprzedaży!

Prawo nie zakazuje tychże działań, natomiast warto zapoznać się z ustawą z 21/08/1997 roku o gospodarce nieruchomości – ‘’art. 93 ust. 3. Zgodnie z zasadą nieważna jest umowa przeniesienia własności działek gruntu nieposiadających dostępu do drogi publicznej, działek, wchodzących w skład nieruchomości i wymagających odłączenia z księgi wieczystej oraz założenia dla nich nowej księgi.

Jeżeli decyzja o podziale nieruchomości zawiera warunek, że przy zbywaniu wydzielonych działek zostaną ustanowione służebności drogowe zapewniające dostęp do drogi publicznej lub nastąpi sprzedaż udziałów w prawie do działki stanowiącej drogę wewnętrzną, umowa przeniesienia własności wydzielonej działki zawarta bez spełnienia tego warunku jest nieważna – art. 58 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny w związku z art. 99 i art. 93 ust. 3 u.g.n.’’

Zważając na powyższe, aby sprzedaż była legalna, jesteśmy zobligowani do złożenia warunku o ustanowienie służebności. Jeśli proces wydaje się być dla Ciebie skomplikowany – bez obaw. Pulo zajmie się prawidłowym przebiegiem istotnych formalności wynikających z mocy prawa, podczas gdy zdecydujesz się sprzedać omawianą działkę bez drogi dojazdowej.

Sprzedaż działki bez drogi dojazdowej – co musisz wiedzieć?

Działania naszej firmy są skupione głównie na województwie małopolskim oraz śląskim, natomiast jesteśmy gotowi pełnić swoje usługi w dowolnym miejscu kraju. Jeśli planujesz transakcję, nasz agent dotrze w każdy zakątek Polski, aby wesprzeć Cię w procesie sprzedaży, oferując profesjonalne doradztwo. Jesteśmy w stanie odkupić od Ciebie zarówno działkę bez dojazdu, jak i grunty.

Specjalizujemy się również w skupie mieszkań, nieruchomości o różnorodnych cechach i problemach. Są to m.in. kredyty, powstałe zadłużenia, nieruchomości z umową dożywocia, ale i wiele innych. Wystarczy wypełnić formularz, a skontaktujemy się w celu ustalenia szczegółów.  Reasumując, nasza firma zadba o bezpieczny oraz jak najszybszy przebieg sprzedaży (maksymalnie do 3 dni) przy zachowaniu profesjonalizmu, dyskrecji oraz wysokiej jakości obsługi. Twój komfort jest dla nas priorytetem!

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu