Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości wiąże się z koniecznością wypełnienia wielu niezbędnych formalności i przedsięwzięć. Mogą one wydawać się bezsensownym utrudnieniem, jednak prawda jest zupełnie inna. Bez nich niemożliwe jest pozbycie się własności, która stała się zbędnym balastem. Jedną z takich operacji, które należy wykonać przed sprzedażą jest wycena nieruchomości. Ile kosztuje takie przedsięwzięcie i kto może je przeprowadzić?

Czym jest wycena nieruchomości?

O tym, co kryje się pod terminem wycena nieruchomości, z pewnością nie zastanawiały się te osoby, które nigdy nie stały przed koniecznością sprzedaży własności. Gdy jednak zachodzi taka konieczność, pojawia się również wiele pytań. Nie dla wszystkich jasne jest, czym w ogóle jest wycena nieruchomości.

Wycena nieruchomości to nic innego jak szczególna usługa świadczona przez odpowiednie osoby. Polega ona na określeniu realnej wartości rynkowej danej nieruchomości. Pozwala to na określenie podstawowych danych, jakie powinna posiadać oferta związana ze sprzedażą danej własności. Na wartości rynkowej opiera się także proponowaną cenę, dzięki której możliwe jest przedstawienie swojej propozycji potencjalnym klientom. To wyjątkowo ważny aspekt każdej sprzedaży – bez odpowiednio przeprowadzonej wyceny nieruchomości nie jest możliwe przedstawienie realnej oferty, która ma szansę przyciągnąć kupca. Z tego powodu profesjonalna wycena nieruchomości jest niezbędna, jeśli chcesz poznać realną wartość posiadanej przez Ciebie własności.

Skuteczna wycena nieruchomości – ile kosztuje?

Sprzedaż własności może kojarzyć się przede wszystkim z zyskami – nieruchomości to przecież pewnego rodzaju zamrożony kapitał, po który można sięgnąć w razie potrzeby w dowolnym momencie. Mało osób myśli jednak o dodatkowych kosztach, jakie należy ponieść jeszcze przed dokonaniem samej transakcji sprzedaży. Jedną z nich jest właśnie wycena nieruchomości. Ile kosztuje takie przedsięwzięcie? Ceny mogą się dość znacznie różnić w zależności od rodzaju danej nieruchomości, a przede wszystkim jej metrażu. Wycena mieszkania to zazwyczaj koszt od 300 do 500 zł. Cena idzie w górę, jeśli wycena ma dotyczyć domu jednorodzinnego – w takim wypadku należy przygotować od 600 do 1200 zł. Z poniesieniem zdecydowanie największych kosztów muszą liczyć się właściciele domów jednorodzinnych. Koszt wyceny nieruchomości takiego rodzaju to aż 1500 zł w górę.

Ile kosztuje wycena nieruchomości i kto może ją przeprowadzić?

Właściciele mieszkań lub innego rodzaju nieruchomości często nastawieni są na wykonywanie wielu czynności samodzielnie. Jednak w przypadku wyceny nieruchomości sprawa przedstawia się zupełnie inaczej – nie jest możliwe wykonanie jej bez pomocy z zewnątrz. Osoba, która nie zna realiów rynku i nie jest z nimi na bieżąco, nie może wykonać odpowiedniej analizy, a w efekcie końcowej wyceny. Amatorskie szacunki mogą być dalece niezgodne z prawdą.

Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego?

W przypadku chęci samodzielnej sprzedaży własności, konieczne jest wynajęcie odpowiednio wykwalifikowanej osoby do przeprowadzenia właściwej usługi. Wycenę nieruchomości może przeprowadzić rzeczoznawca majątkowy. Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia? Nie ma z góry ustalonej stawki. Zazwyczaj rzeczoznawcy wyceniają swoją pracę w granicach 300 – 1000 zł, jeśli chodzi o wycenę mieszkania. W przypadku domów jednorodzinnych stawki odpowiednio rosną.

Ile kosztuje wycena nieruchomości przez biegłego sądowego?

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyceny nieruchomości przeprowadzanej przez biegłego sądowego. W takim wypadku obowiązuje stawka godzinowa – za każdą rozpoczętą godzinę pracy biegłemu należy się od 1,28 do 1,81 proc. kwoty bazowej obejmującej osoby na kierowniczych stanowiskach państwowych.

Koszt wyceny nieruchomości w naszej ofercie

Jak można zauważyć, istnieje wiele komplikacji związanych z profesjonalną wyceną nieruchomości. Nie chcesz martwić się formalnościami dotyczącymi pracy z specjalistami od wyceny? Skorzystaj z naszej oferty – poprowadzimy Cię przez cały proces sprzedaży, włączając w to kompleksową wycenę nieruchomości.

Dowiedz się więcej i sprawdź czy inwestycja w nieruchomości jest opłacalna i jakie niesie ze sobą trudności!

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu