Jak sprzedać nieruchomość z dożywociem?

Mieszkanie z dożywociem – co to oznacza? Za tym terminem kryje się umowa na gruncie cywilnoprawnym, wskutek której sprzedaż nieruchomości staje się utrudniona, choć nie niemożliwa. Jakie możliwości oraz obowiązki ma nabywca? Kiedy i jak może sprzedać mieszkanie z dożywociem? Odpowiadamy!

Mieszkanie z dożywociem – co to znaczy?

Mieszkanie z dożywociem oznacza, że przeniesie własności nieruchomości nastąpiło na drodze zawarcia umowy cywilnoprawnej. W niej nabywca, w zamian za owo prawo własności, zobowiązuje się do dożywotniego utrzymania zbywcy, które – jeśli nie zostało to określone inaczej – obejmuje przyjęcie go jako domownika, zapewnienie mu podstawowych dóbr, pomocy w chorobie oraz opłacenie pogrzebu.

Choć niekiedy wydaje się to opłacalną i uczciwą opcją, nabywca tak naprawdę nie jest w stanie określić długości trwania świadczeń ani ich wysokości. Co więcej, nabyte mieszkanie z dożywociem ma znacznie niższą cenę rynkową ze względu na obarczające ją prawo. Sprzedający, który posiada lokal dłużej niż 5 lat i chce go sprzedać, jest ponadto zobowiązany do zapłaty podatku, co czyni transakcję zasadniczo nieopłacalną.

Konsekwencje sprzedaży mieszkania z dożywociem

Chcąc dokonać sprzedaży nieruchomości z dożywociem, nabywca nie musi posiadać zgody dożywotnika. Warto mieć jednak świadomość, że obowiązki wynikające z prawa o dożywocie przechodzą na nowego właściciela nieruchomości w sposób automatyczny.

Często wykorzystywane rozwiązanie tej sytuacji leży między innymi w zmianie zakresu prawa dożywocia, w ramach której obowiązki utrzymania dożywotnika stają się obowiązkiem uiszczania na jego rzecz dożywotniej renty. Jej wysokość ustalana jest między innymi na podstawie wartości obarczonej umową nieruchomości. Może się to odbyć polubownie – u notariusza – a także na drodze sądowej.

Mieszkanie z dożywociem – jak sprzedać?

Mimo wszystko znalezienie potencjalnego nabywcy na mieszkanie z dożywociem nie jest prostym zadaniem. Większość podchodzi bowiem niechętnie do przejęcia zobowiązania wynikającego z prawa do dożywocia. Doskonałym rozwiązaniem jest dokonanie sprzedaży nieruchomości w skupie, gdzie możemy liczyć na pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności.

Sprzedaż nieruchomości z dożywociem w skupie

Skup nieruchomości z dożywociem wiąże się z niewątpliwymi korzyściami dla sprzedającego. Przede wszystkim dlatego, że najczęściej ogłoszenia ze wzmianką o prawie do dożywocia są omijane szerokim łukiem. W skupie natomiast możemy liczyć na sprawne dokonanie transakcji, a także atrakcyjną wycenę.

Co więcej, udając się do profesjonalnego skupu, można mieć pewność, że wszystkie formalności na pewno zostaną dopełnione. W przypadku mieszkania z dożywociem jest to szczególnie ważne. Jego cena jest natomiast ustalana na podstawie wartości dożywocia, a także wieku i stanu zdrowia dożywotnika.

Skup nieruchomości PULO to profesjonaliści, którzy zapewniają bezpieczną, korzystną i sprawną transakcję – także w przypadku lokali problematycznych, takich jak mieszkanie z dożywociem.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu