Pełnomocnik to osoba, która wykonuje czynności prawne w imieniu innej osoby, działając w ramach upoważnienia. Niejednokrotnie korzysta się z takiej opcji w przypadku zarządzania nieruchomością na odległość. Sprzedaż mieszkania przez pełnomocnika jest bowiem jak najbardziej możliwa i bardzo korzystna, gdy z jakichkolwiek powodów nie możemy dokonać tego samodzielnie.
Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania – czym jest?
W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie osobiście uczestniczyć w czynnościach związanych ze sprzedażą mieszkania, możemy wyznaczyć pełnomocnika. Ze względu na to, że taka transakcja obejmuje duże kwoty i równie dużą odpowiedzialność, warto uczynić nim osobę, której ufamy. Może nim zostać każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a więc członek rodziny czy przyjaciel. Nierzadko zostają nimi prawnicy lub pośrednicy – taka opcja ma ogromną zaletę ze względu na to, że osoby te posiadają odpowiednią wiedzę na temat przeprowadzania tego typu transakcji.
Pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania ma formę notarialną. Do sporządzenia dokumentu niezbędny jest dowód osobisty mocodawcy – osoby zlecającej pełnomocnictwo – oraz kompletne dane osoby, która ma zostać pełnomocnikiem. W dokumencie będą znajdować się takie informacje, jak dane obu stron, miejsce zawarcia pełnomocnictwa, jego rodzaj i zakres czynności, które obejmuje.
Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania – rodzaje
Pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania może być ogólne lub szczególne. Pierwsze nie daje możliwości wykonywania czynności prawnych w kwestii sprzedaży nieruchomości. Osoba występująca w roli pełnomocnika ogólnego może reprezentować mocodawcę przed instytucjami, na przykład sądami, a także osobami fizycznymi.
Dopiero szczególne pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania pozwala na sprzedaż konkretnej nieruchomości – taka jego forma dotyczy bowiem określonej sprawy. Dlatego sporządzając akt notarialny, należy dokładnie ustalić zakres działań, które w imieniu mocodawcy może podejmować pełnomocnik. Ważne, by w dokumencie znalazły się rodzaj oraz cena nieruchomości.
Pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania – kiedy wygasa i czy można je wypowiedzieć?
Warto pamiętać, że jeśli tylko postępowanie pełnomocnika zacznie budzić nasze wątpliwości, możemy wypowiedzieć pełnomocnictwo bez względu na okoliczności. W takiej sytuacji należy zrobić to w taki sposób, który będzie można później udowodnić, a więc pisemnie bądź mailowo.
Co ważne, nie można go natomiast wypowiedzieć, powołując się na przyczyny stanowiące istotę stosunku prawnego, jakim jest pełnomocnictwo przy sprzedaży mieszkania oraz jego treść. Na mocy prawa jego wygaśnięcie może nastąpić jeszcze w dwóch przypadkach – śmierci mocodawcy lub pełnomocnika.
Jeżeli pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania zawarto w dokumencie na rzecz wykonania określonej czynności prawnej, to po jej wykonaniu pełnomocnictwo wygasa. Istnieje również możliwość nadania go na konkretny okres czasu. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o tym, by dokument pełnomocnictwa został po wygaśnięciu zwrócony mocodawcy, jako że w przeciwnym razie może on zostać wykorzystany.
Proces sprzedaży mieszkania – dowiedz się więcej!