Zniesienie współwłasności nieruchomości – ile trwa i jak znieść?

Na zniesienie współwłasności nieruchomości powinny zdecydować się osoby, które nie chcą dzielić majątku z inną osobą. Proces ten może odbyć się na kilka sposobów. Chcesz je poznać? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Jak znieść współwłasność?

Zniesienie współwłasności nieruchomości może odbyć się u notariusza. Jest to najszybszy sposób, jednak nie najtańszy. Koszt takiego procesu może wynieść nawet 10 tys. złotych. Jeśli aktualnie nie dysponujesz takim budżetem, możesz zdecydować się na sądowe zniesienie współwłasności. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku procedura zniesienia będzie trwała dłużej. Decydując się na drogę sądową, proces trzeba rozpocząć od złożenia odpowiedniego wniosku, a następnie oczekiwania na wyznaczenie terminu postępowania. Jeśli między współwłaścicielami nie ma konfliktu i obu stronom odpowiadają warunki zniesienia współwłasności, wystarczy jedna rozprawa.

Sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości

Współwłasność nieruchomości można znieść na trzy sposoby:

● Fizycznie podzielić nieruchomość między właścicielami- wydzielić samodzielne lokale dla poszczególnych osób. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze istnieje możliwość wykorzystania tej metody. Nie można jej zastosować, gdy podział jest niezgodny z przepisami lub sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem.
● Przepisać nieruchomość na jedną osobę- osoba ta jest zobowiązana do spłaty reszty współwłaścicieli oraz zapłaty podatku PCC. Można uniknąć daniny, jeśli współwłaściciele nie będą żądali zapłaty. W takiej sytuacji dochodzi do nieodpłatnego przekazania własności. Tę procedurę można załatwić zarówno u notariusza, jak i przed sądem. Należy pamiętać, że w obu przypadkach wartość nieruchomości musi zostać oszacowana przez biegłego sądowego lub wszystkich współwłaścicieli.
● sprzedać w licytacji i podzielić pieniądze pomiędzy wszystkich współwłaścicieli- jest to najmniej korzystny finansowo sposób zniesienia współwłasności nieruchomości. Wynika to z faktu, iż właściciele muszą ponieść wszelkie koszty sądowe, a ponadto kwota, za którą nieruchomość zostaje zlicytowana, jest pomniejszana o koszty przeprowadzenia egzekucji i wynagrodzenie dla komornika.

Zniesienie współwłasności nieruchomości – ile trwa?

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości wiąże się z koniecznością złożenia wniosku, a następnie z oczekiwaniem na wyznaczenie terminu oczekiwania (zwykle trwa to ok. 2-3 miesiące). Zniesienie współwłasności podczas rozprawy można załatwić w ciągu 30 minut, jeśli wszyscy współwłaściciele są ze sobą zgodni.

Zniesienie współwłasności u notariusza trwa znacznie krócej, gdyż nie trzeba oczekiwać na wyznaczenie terminu rozprawy. Wystarczy zgłosić się do kancelarii i umówić na konkretną datę. Podczas wizyty u notariusza muszą stawić się wszyscy współwłaściciele. W ich obecności sporządzany jest akt notarialny, a następnie zakładane są księgi wieczyste. W niektórych przypadkach notariusz wyłącznie nanosi zmiany w już istniejących księgach. Po wizycie w kancelarii proces zniesienia współwłasności nieruchomości jest zakończony.

Wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości

Aby znieść współwłasność ułamkową, należy sporządzić stosowny wniosek. Dokonać tego może każdy współwłaściciel oraz spadkobiercy zmarłego współwłaściciela. Należy jednak pamiętać, że we wniosku muszą być wskazani wszyscy uczestnicy postępowania. Ponadto musi on zawierać informacje o nieruchomości, która ma zostać zniesiona. We wniosku trzeba zaznaczyć także, na jaki sposób zniesienia zdecydowali się współwłaściciele i dołączyć m.in. odpis księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów oraz tytuł prawny do nieruchomości. Wniosek musi zawierać także datę, właściwy ze względu na miejsce przedmiotu sąd rejonowy, a także imię, nazwisko i pesel wnioskodawcy. Trzeba w nim wskazać również wartość przedmiotu oraz napisać uzasadnienie. Należy pamiętać, że we wniosku musi się znaleźć adres każdego ze współwłaścicieli, niezależnie od tego, kto składa dokument.

Dowiedz się czy sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela jest możliwa!

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu