Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach

Twoi rodzice niedawno odeszli i zostawili Ci w spadku mieszkanie? Być może jego metraż Cię nie zadowala i chciałbyś je sprzedać, by uzyskane środki przeznaczyć na zakup innej nieruchomości? Może już masz jedno mieszkanie i nie chcesz zajmować się drugim, a środki ze sprzedaży przydadzą Ci się do realizacji jakiegoś marzenia lub inwestycji?

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku – co warto wiedzieć?

Dodatkowa nieruchomość dla niektórych jest świetnym sposobem na zarobek, gdyż można ją wynajmować. Wynajem mieszkań wiąże się jednak z ogromną ilością obowiązków. Problem zaczyna się między innymi, gdy do czynienia mamy z tak zwanym dzikim lokatorem. W związku z tym wiele osób, które otrzymały mieszkanie w spadku, decyduje się na ich sprzedaż, by jak najszybciej uzyskać dostęp do dodatkowych środków finansowych.

Niezależnie od tego, jaki byłby Twój powód chęci sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach – w poniższym artykule przybliżymy Ci jak zrobić to najlepiej, a także najszybciej. Zachęcamy Cię do zapoznania się z poniższymi wskazówkami, gdyż jesteśmy przekonani, że dzięki nim nie będziesz miał żadnych problemów ze sprzedażą mieszkania otrzymanego w spadku.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach – jakie dokumenty są Ci potrzebne?

Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania, które odziedziczyłeś po swoich rodzicach, a także chcesz je sprzedać, to na pewno masz świadomość, że spotkasz się z kilkoma formalnościami, które Ci taką sprzedaż umożliwią. Oprócz kwestii formalnych – dochodzi również sprawa podatku.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku będzie możliwa dopiero wtedy, gdy udowodnisz swoje prawo do majątku. Możesz to uczynić za pośrednictwem sądu lub notariusza, który wystawi Ci specjalny akt poświadczający Twoje prawo do spadku. Jeżeli jesteś w posiadaniu takich dokumentów, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś zajął się sprzedażą mieszkania. Możesz to uczynić samodzielnie lub za pośrednictwem skupu nieruchomości, takiego jak nasz. Jeżeli jesteś zainteresowany szybką gotówką – zachęcamy Cię do skontaktowania się z nami w celu ustalenia wszystkich szczegółów współpracy.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku a podatek

Jakiś czas temu sprzedaż mieszkania zawsze wymagała odprowadzenia aż 19% podatku, jeżeli taka transakcja miała miejsce w przeciągu pięciu lat od nabycia nieruchomości. Taki stan rzeczy sprawiał, że wiele osób, które weszło w posiadanie mieszkania za pośrednictwem spadku – często decydowało się na jego zatrzymanie, nie chcąc tracić pieniędzy, które musieliby przeznaczyć na obowiązkowy podatek.

Obecnie sprawa jest nieco prostsza, a prawo znacznie przychylniejsze dla spadkobierców. Nowelizacja ustawy o zbyciu odziedziczonych nieruchomości pozwala spadkobiercy na sprzedaż mieszkania uzyskanego w spadku – bez obowiązku opłaty żadnego podatku.

Jest to możliwe jednak wyłącznie wtedy, gdy upłynie aż pięć lat od czasu nabycia nieruchomości. Sprzedaż mieszkania w spadku przed upływem 5 lat będzie się wiązała z obowiązkowym podatkiem od wzbogacenia się, który wynosi w tym przypadku niezmiennie 19%.

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku za pośrednictwem skupu nieruchomości

Skup nieruchomości to doskonałe rozwiązanie dla każdej osoby, która chciałaby sprzedać mieszkanie, a także uzyskać niezwykle szybki dostęp do środków finansowych, w postaci gotówki. Prowadzimy też skup udziałów w spadku. Nasza firma istnieje na rynku od kilkunastu lat, więc doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie są oczekiwania, a także potrzeby naszych klientów. Oferujemy także skup udziałów w spadku, co cenią klienci, którzy chcą szybko uzyskać pieniądze.

Obrót nieruchomościami wymaga dużego zaangażowania oraz odpowiedniej wiedzy. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości obsługi, a także profesjonalnym podejściu – nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości dotyczące naszej oferty – przedstawiciel handlowy bardzo chętnie odpowie na wszystkie z Twoich pytań. Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach za naszym pośrednictwem będzie bardzo proste oraz niezwykle szybkie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o branży nieruchomości, to zachęcamy Cię do zapoznania się resztą artykułów, które znajdują się na naszym blogu.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu