Nierzadko już w trakcie budowy domu okazuje się, że cały ten proces pochłonąć może zdecydowanie więcej środków niż zakładaliśmy wcześniej. Idące w górę ceny materiałów prowadzą do decyzji o zaprzestaniu budowy. Poza tym życie bywa przewrotne – sytuacje w których osoba inwestująca w budowę domu zmienia zdanie co do wymarzonego miejsca zamieszkania również nie czymś wyjątkowym. W takim momencie stawiamy sobie pytanie, czy można sprzedać dom bez odbioru technicznego?
Czym jest odbiór techniczny?
Odbiór techniczny domu stanowi formalne zakończenie jego budowy. Musi on nastąpić przed wprowadzeniem się mieszkańców do zakupionej inwestycji i polega na zawiadomieniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy. Ten, jeżeli nie znajdzie żadnych przeciwwskazań, wystosuje odpowiednie pismo potwierdzające możliwość zamieszkania w danym domu.
Czy można sprzedać dom bez odbioru technicznego?
Dla niektórych może być to zaskakująca informacja – możliwa jest sprzedaż nieruchomości bez odbioru. Przedmiotem sprzedaży w takim wypadku będzie grunt wraz ze znajdującą się na nim nieruchomością. Budynek lub jego część nie może zostać sprzedany oddzielnie – możliwy jest jedynie zakup zarówno działki jak i budynku. W zależności od stanu technicznego, na którym zakończyła się budowa domu, określa się stan domu do sprzedaży. Może być to stan surowy otwarty lub zamknięty.
Jak sprzedać dom bez odbioru?
Kupno nieukończonego domu to możliwość nabycia nieruchomości w konkurencyjnej cenie. Wiele osób pragnących mieć swój wymarzony dom, decyduje się na kupno nieruchomości, która nie została jeszcze formalnie odebrana. Kupno domu bez odbioru będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie dają się ponieść emocjom i dokładnie czytają wszelkie dokumenty.
Dla potencjalnego nabywcy, który rozważa zakup domu, niezwykle istotne będzie zapoznanie się z jego dokumentacja. Nie tylko aby poznać poziom zaawansowania budowy, ale również aby umożliwić sobie późniejsze zamieszkanie w inwestycji. Aby odbiór domu był możliwy, należy przedstawić Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego komplet odpowiednich dokumentów. Kupujący powinien się zatroszczyć o to, by otrzymać od sprzedającego następujące dokumenty:
- pozwolenie na budowę
- projekt budowlany
- dokumentacja techniczna budynku
- dziennik budowy
- plan zagospodarowania przestrzennego
- protokoły odbioru – jeśli w nieruchomości zamontowane zostały instalacje
- wypis z rejestru gruntów
Sprzedaż domu bez odbioru technicznego
Sprzedaż domu bez odbioru to nieco bardziej wymagający proces, natomiast może być korzystny zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego. Jednak aby nie doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji i przedłużania czasu, w którym kupujący nie będzie mógł wprowadzić się do domu, sprzedający jeszcze przed wystawieniem domu na sprzedaż bez odbioru, powinien zorientować się, czy wszystkie formalności zostały dopełnione.