Będąc współwłaścicielem domu, bądź mieszkania, musimy być świadomi tego, że mamy o wiele mniejsze pole do manewru w kwestii zarządzania nieruchomością. Przede wszystkim problem stanowi fakt, że każdej osobie, która posiada udziały, przysługuje prawo do jej użytkowania. W konsekwencji często korzystanie przez wszystkich z tego konkretnego obiektu jest niemożliwe ze względu na jego wielkość lub charakter konstrukcji, a trudno się dogadać z innymi współwłaścicielami co do zarządzania nim. Więc jak zrzec się udziału w nieruchomości na rzecz pozostałych osób?
Rodzaje współwłasności nieruchomości
Zanim przejdziemy do głównej kwestii, musisz wiedzieć, czym różnią się poszczególne rodzaje współwłasności nieruchomości. Pierwsza – łączna – jest o wiele bardziej kłopotliwa, jednak na szczęście rzadziej się ją spotyka. Stanowi konsekwencję umowy prawnej, np. zawarcia związku małżeńskiego bądź założenia spółki cywilnej, i ustaje wraz z ich rozwiązaniem. Nie wyróżnia się w jej ramach udziałów, co oznacza, że masa majątkowa w całości jest wspólna i nie można nią zarządzać samemu lub wystąpić o jej podział.
Druga – ułamkowa – to częstszy przypadek, który o wiele łatwiej jest rozwiązać. W jej ramach wyróżnia się udziały, do których prawo mają wszyscy współwłaściciele. W praktyce mogą oni zarządzać swoim fragmentem nieruchomości bez względu na pozostałe osoby oraz korzystać z obiektu w zakresie, który nie będzie naruszał woli innych współwłaścicieli. Wszystkie przychody lub wydatki obciążają każdą osobę proporcjonalnie do wielkości jej udziałów. W tym przypadku możliwość zarządzania swoją częścią jest o wiele większa, niż w przypadku współwłasności łącznej, natomiast wiąże się to także z większym prawdopodobieństwem konfliktów i różnicy zdań dotyczących całości.
Dlaczego warto pozbyć się udziału w nieruchomości?
Powodów, dla których nie warto posiadać udziałów we wspólnym obiekcie, jest wiele. Po pierwsze – bardzo trudno takie udziały sprzedać. Przecież nikt nie chce być współwłaścicielem nieruchomości, nad którą nie będzie miał pełni praw. Ponadto sprzedaż w takim wypadku wiąże się z o wiele mniejszą kwotą, jaką taka osoba może zażądać, niż za obiekt, którego jest jedynym właścicielem.
Inną kwestię stanowią problematyczni współwłaściciele mający często zupełnie inne plany, co do wspólnej nieruchomości. Wystarczy jedna osoba, która nie zgodzi się z Twoim pomysłem, a wszystkie działania muszą zostać zaprzestane. W takim wypadku pozostaje albo pójście na kompromis, który nie zadowoli nikogo, albo wejście na drogę sądową.
W jaki sposób pozbyć się udziału w nieruchomości?
Każdy współwłaściciel posiadający udział w ramach konkretnej nieruchomości ma możliwość zniesienia prawa do swojej części. Sposoby na legalne wykonanie tego ruchu istnieją dwa. Pierwszy to umowa między współwłaścicielami, na mocy której notariusz zarządzi nowy podział majątku z wyłączeniem osoby, która zrzeka się swojej części. Najlepszą sytuacją byłaby ta, gdy wszyscy zainteresowani wypracują wspólne warunki oraz sami dogadają się w kwestii rozdzielenia przedmiotu umowy, oraz ewentualnych spłat czy dopłat.
Drugi to zniesienie współwłasności na drodze sądowej. Ta opcja sprawdzi się, kiedy pozostali współwłaściciele nie chcą się zgodzić na zrzeczenie się udziału przez kogokolwiek. Treść umowy na drodze sądowej musi zostać spisana w sposób zgodny z zapisem odpowiednich artykułów Kodeksu Cywilnego. To rozwiązanie łączy się także z dodatkowymi opłatami. Ich wysokość waha się w zależności od tego, czy grupa współwłaścicieli do postępowania włączy własny, wspólny projekt podzielenia części, od której jeden z nich odstępuje, czy nie zrobią tego i sąd będzie musiał zdecydować sam.
Skup udziału w nieruchomościach
Mimo że często trudno znaleźć kupca, który zdecyduje się na nabycie udziałów w nieruchomościach, nie jest to jednak niemożliwe, ponieważ niektóre przedsiębiorstwa decydują się na taki krok. Nasza firma Pulo zajmuje się tego typu transakcjami. Interesuje nas skup udziału od współwłaścicieli, którzy mają problem ze zrzeczeniem lub nie mają na to czasu, a natychmiast potrzebują gotówki. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu na rynku nieruchomości gwarantujemy, że sprzedasz udziały szybko, łatwo, a przede wszystkim bezpiecznie.
Dowiedz się jak wygląda skup udziałów w nieruchomościach!