Co to jest służebność gruntowa?

Posiadanie własnej nieruchomości to nie tylko pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe, ale także możliwości wystąpienia różnorodnych trudności. Często zdarza się, że właściciele nieruchomości nie zdają sobie sprawy z obowiązujących obecnie przepisów, co bezpośrednio może prowadzić do wielu nieścisłości. Jedną z takich spraw jest właśnie kwestia służebności gruntowej. Co to jest i jak podejść do tego zagadnienia, aby było ono jak najbardziej dla Ciebie korzystne?

Co to jest służebność gruntowa?

Służebność gruntowa jest rodzajem obciążenia nieruchomości, które zawsze wpisywane jest do księgi wieczystej. Wszyscy właściciele nieruchomości powinni się więc zainteresować tym tematem, niezależnie od tego, jaki rodzaj danej nieruchomości posiadają. Nie od dziś wiadomo przecież, że nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. Mając na uwadze tę uniwersalną zasadę, dowiedz się więcej o służebności gruntowej, aby nic w przyszłości nie mogło Cię zaskoczyć w tym zagadnieniu.

Służebność gruntowa ma co do zasady ułatwiać jednej ze stron korzystanie z pewnej przestrzeni. Może więc być to prawo przejazdu przez cudzą nieruchomość, jeśli zachodzi taka potrzeba. To w zasadzie jedna z najczęstszych sytuacji, jaka występuje w przypadku służebności gruntowej. Może się zdarzyć, że właściciel pewnej działki nie będzie miał możliwości dostać się do niej jedynie przy wykorzystaniu drogi ogólnodostępnej. Właśnie dla takich przypadków przewidziana została możliwość wykorzystania służebności gruntowej. Wydzielenie miejsca na drogę, parkowanie lub jakiekolwiek inne przeznaczenie danej przestrzeni obciąża właściciela nieruchomości.

Służebność gruntowa – jak ustanowić?

Jak w przypadku innych tego typu procesów, służebność gruntowa również musi zostać prawnie ustanowiona. Nie można mówić o służebności w pełnym tego słowa znaczeniu, jeśli nie mamy do czynienia z uregulowanym działaniem. Gdyby właściciel sąsiedniej działki bez wcześniejszego ustalenia służebności gruntowej zaczął samodzielnie korzystać z danej przestrzeni, byłoby to niezgodne z prawem. Do takich działań naturalnie konieczne jest ustanowienie służebności gruntowej. Jak ustanowić taki stan rzeczy? Może się to odbyć różnymi drogami, w zależności od tego, jaką wolę wyrażą obydwie strony. Ustanowienie służebności gruntowej może odbyć się na drodze umowy zawartej między właścicielami danych nieruchomości. Nie jest to jednak jedyna droga, jaka prowadzi do ustanowienia służebność. Może ją ustanowić także decyzja administracyjna, a także orzeczenie sądu. Służebność gruntowa może zostać ustanowiona na drodze ugody sądowej lub zasiedzenia. Wszystkie te przykłady są tak samo skuteczne – ich zastosowanie zależy od sytuacji w indywidualnym przypadku, a także woli wyrażanej przez obydwie strony.

Służebność gruntowa – jakie dokumenty będą potrzebne?

Wykaz dokumentów niezbędnych do ustanowienia służebności gruntowej może się różnić w zależności od tego, kto jest właścicielem danej nieruchomości. Jeśli należy ona do osoby fizycznej, to oprócz dowodu tożsamości niezbędne będzie także okazanie podstawy nabycia danej nieruchomości, np. w postaci wypisu aktu notarialnego od umowy sprzedaży. W przypadku osób prawnych konieczne jest przedłożenie statutu spółki.

Kiedy wygasa służebność gruntowa?

Służebność spółki może naturalnie wygasnąć w kilku przypadkach. Dzieje się tak, gdy właściciel nieruchomości władnącej postanawia zrzec się wcześniej przyznanego prawa do korzystania z cudzej nieruchomości. Służebność wygasa także wtedy, gdy w ciągu kolejnych 10 lat od ustanowienia, właściciel nieruchomości władnącej nie skorzystał z nowych praw. Służebność gruntowa wygasa także z dniem upłynięcia terminu, jaki wcześniej został zawarty w umowie.

Służebność gruntowa a sprzedaż nieruchomości

Często zdarza się, że właściciele nieruchomości, dla której ustanowiona została służebność gruntowa, napotykają pewne trudności związane z jej sprzedażą. Jest to spowodowane obawami potencjalnych nowych właścicieli przed komplikacjami, jakie może powodować nieruchomość obciążona służebnością. Chcesz szybko sprzedać taką nieruchomość? Skorzystaj z naszej oferty skupu nieruchomości z problemami – odkupimy od Ciebie nieruchomość, jednocześnie dbając o Twoje jak największe zadowolenie.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu