Jak ubiegać się o mieszkanie komunalne?

Własne mieszkanie to marzenie wielu obywateli Polski. Niestety niektóre osoby nie mogą sobie pozwolić na zakup lokum, szczególnie że ceny nieruchomości nieustannie szybują w górę. Niektórzy czasami decydują się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki – w celu zebrania potrzebnych środków na zakup własnego mieszkania. W najgorszej sytuacji są ludzie najubożsi, którzy nie mogą sobie pozwolić nawet na skorzystanie z tego typu pomocy finansowej.

Na szczęście w wielu miastach można podjąć się starania o uzyskanie tak zwanego mieszkania komunalnego. To doskonałe rozwiązanie dla każdej rodziny i osoby, która chciałaby zacząć żyć na swoim, ale zwyczajnie jej na to nie stać. Zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu, gdyż opowiemy Ci w nim, między innymi o tym jak dostać mieszkanie komunalne, a także jakie dokumenty będą Ci do tego potrzebne.

Jak otrzymać mieszkanie komunalne? Podpowiadamy!

Mieszkanie komunalne to lokal, którego właścicielem jest gmina. W związku z tym w poszczególnych gminach możemy spotkać się z różnego typu wymaganiami, jakie należy spełnić, by móc starać się o taki rodzaj zapomogi. O pomoc starać się mogą przede wszystkim rodziny z dziećmi, których nie stać na kupno własnego mieszkania lub wynajem jakiegoś lokalu. Ceny nieruchomości przeznaczonych na wynajem również idą w górę, szczególnie tych, które znajdują się w większych miastach.

Jeżeli jesteś zainteresowany tym, jak starać się o mieszkanie komunalne, to powinieneś zacząć przede wszystkim od zapoznania się z zasadami obowiązującymi w Twojej gminie. Istnieje jednak kilka wspólnych warunków, o których opowiemy Ci poniżej.

Jak uzyskać mieszkanie komunalne? Jakie warunki należy spełnić?

Mieszkanie komunalne przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które bardzo mało zarabiają. Ponadto osoba, która ubiega się o ten typ zapomogi nie może być właścicielem jakiejkolwiek nieruchomości. Zdarza się, że wielodzietna rodzina zamieszkuje bardzo mały lokal – to również dobra podstawa do starania się o mieszkanie komunalne.

Być może mieszkasz w kamienicy, która od dawna nie była przez właściciela serwisowana? Zdarza się, że mieszkańcy lokali w takiej kamienicy narzekają na obecność grzybów, wilgoci czy innych problemów wynikających z braku dbałości o konstrukcję budynku. W takim wypadku również warto rozważyć starania o mieszkanie komunalne. 

Jeśli jesteś właścicielem domu, który jest w bardzo złym stanie technicznym, to rozważ jego sprzedaż. Skup nieruchomości do remontu odkupi dom lub mieszkanie. Po finalizacji transakcji będziesz mógł się ubiegać o mieszkanie komunalne.

W danej gminie o ten typ pomocy mogą starać się wyłącznie osoby, które są w niej zameldowane.

Jak dostać mieszkanie komunalne? Jakie dokumenty należy przygotować?

Osoby zainteresowane lokalami przeznaczonymi przez gminy na mieszkania komunalne powinny zadbać o złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu odpowiedzialnego za przyznawanie tego typu pomocy. Niezbędnymi dokumentami zazwyczaj są deklaracje o wysokości dochodu każdego członka rodziny, a także oświadczenia związane z zameldowaniem czy stanem majątkowym. Ponadto każda gmina posiada specjalny formularz, który pozwoli na rozpoczęcie procesu starania się o mieszkanie komunalne.

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem wypełniania powyższych dokumentów najpierw zapoznać się z progami finansowymi, które obowiązują w Twojej gminie. Każda z nich ma nieco inne zasady dotyczące przyznawania mieszkań komunalnych, więc warto dokładnie je przeczytać.

Jak starać się o mieszkanie komunalne? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi już wiesz, jak uzyskać mieszkanie komunalne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rynku nieruchomości, to zachęcamy Cię do zapoznania się z resztą treści, które przygotowaliśmy dla Ciebie na naszym blogu.

Zajrzyj do artykułu: https://pulo.pl/jak-wyglada-wspolpraca-z-firma-skupujaca-mieszkania-za-gotowke/

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu