Jak i gdzie sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone?

Zakup mieszkania to duża inwestycja, która zazwyczaj wiążę się z zaciągnięciem sporego kredytu. Aby nie paść ofiarą oszustwa, należy skontrolować, czy mieszkanie nie zostało zadłużone. Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie i jak sprawdzić, czy nieruchomość jest obciążona, przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy serdecznie!

Jak sprawdzić, czy nieruchomość jest zadłużona?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy mieszkanie, które zamierzasz kupić, nie jest zadłużone, sprawdź podstawowy dokument, którym jest księga wieczysta. To właśnie w niej zawarta jest informacja o właścicielu mieszkania, stanie prawnym nieruchomości, a także ewentualnym zadłużeniu. Przeglądając księgę wieczystą, należy szczególnie przyjrzeć się działowi IV, który dotyczy hipoteki – jeśli na mieszkaniu ciąży hipoteka, to właśnie tam znajdą się informacje o tym fakcie. Jeśli treść zawarta w księdze wieczystej jest dla Ciebie niezrozumiała, udaj się do specjalisty.

Zastanawiasz się, gdzie szukać ksiąg wieczystych i czy każdy może uzyskać do nich dostęp? Otóż księgi wieczyste to dokumenty jawne. Oznacza to, że każdy, kto zna ich numer, może przejrzeć ich treść. Księgi wieczyste dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, a także w Sądach Rejonowych. Aby przejrzeć ich treść, nie trzeba delegować się żadnym dokumentem. Wystarczy podać ich numer.

Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania bez księgi wieczystej?

Gdy już wiesz, jak sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone przy użyciu ksiąg wieczystych, zapewne zastanawiasz się, czy jest możliwość skontrolowania stanu prawnego nieruchomości bez dostępu do tego dokumentu. Przecież zdarza się, że mieszkanie nie ma jeszcze założonej księgi. Oczywiście istnieje możliwość sprawdzenia, czy nieruchomość nie ma zadłużeń bez sprawdzania treści ksiąg. Wystarczy poprosić właściciela mieszkania o potwierdzenie własności za pomocą aktu notarialnego i zaświadczenia ze spółdzielni o niezaleganiu z opłatami.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas sprawdzania, czy mieszkanie nie jest zadłużone?

Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź, czy jego właściciel uregulował wszystkie opłaty (czynsz, prąd, gaz, wodę, śmieci i CO). Pamiętaj, że sprzedawca ma obowiązek okazania zaświadczenia potwierdzającego, że nieruchomość jest wolna od zalegania ze wszelkimi opłatami, także tymi za internet, telewizję kablową czy telefon stacjonarny.

Przed zakupem nieruchomości należy również sprawdzić ją pod kątem obciążeń publicznoprawnych. Warto skontrolować, czy zostały uiszczone wszelkie opłaty za użytkowanie wieczyste bądź podatek od nieruchomości. Pamiętaj, że jeśli mieszkanie jest obciążone, to w momencie, gdy zostaniesz jego właścicielem, będziesz zobowiązany do spłacenia wszystkich zadłużeń.

Jak dodatkowo zabezpieczyć się podczas kupna mieszkania?

Gdy już wiesz, jak i gdzie sprawdzić zadłużenie mieszkania, z pewnością nie padniesz ofiarą oszusta. Jeśli jednak pragniesz dodatkowo się zabezpieczyć, poproś właściciela nieruchomości, aby w umowie dodał zapis potwierdzający, iż nieruchomość jest wolna od zadłużeń. Dzięki takiemu zapisowi będziesz miał pewność, że w razie jakichkolwiek zadłużeń to nie Ty będziesz odpowiedzialny za ich spłatę.

Jak zabezpieczyć się przed kupnem zadłużonego mieszkania? Skorzystaj z pomocy adwokata!

Pamiętaj, że zakup mieszkania to poważna inwestycja. Jeśli nie chcesz wpaść w problemy finansowe, dobrze sprawdź nieruchomość przed podpisaniem umowy. Niestety podczas zakupu mieszkania nie można wierzyć sprzedawcom na słowo. Zawsze proś o przedłożenie odpowiednich dokumentów potwierdzających, że nieruchomość jest wolna od obciążeń. Jeśli sam nie wiesz, gdzie i jak sprawdzić zadłużenie mieszkania, skorzystaj z usług specjalistów. Zgłoś się po pomoc do adwokata, który dokładnie przejrzy całą dokumentację i doradzi Ci, na co powinieneś uważać, aby nie kupić mieszkania, które tonie w długach. Dzięki konsultacji ze specjalistą będziesz wiedział, jakie pytania zadawać właścicielowi nieruchomości, a także poznasz najpopularniejsze triki nieuczciwych sprzedawców.

Dowiedz się więcej i sprawdź jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze!

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu