Wycena nieruchomości – jak wygląda i kto ją wykonuje?

Wycena nieruchomości może się dla wielu osób wydawać czarną magią. Jednak jak wszelkie inne kwestie tego typu, posiada jedynie swoje procedury. Co może być niezwykle ciekawe, sporo właścicieli nieruchomości nie docenia wartości swoich przestrzeni. Wycena nieruchomości jest niezwykle istotna przy chęci sprzedaży nieruchomości, co jest dość oczywistą kwestią. Jednak jak zrobić wycenę nieruchomości? Czy jest to możliwe samodzielnie?

Kto robi wycenę nieruchomości?

W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się, czy może dokonać wyceny nieruchomości na własną rękę. Niestety nie jest możliwe samodzielne przeprowadzenie wyceny nieruchomości. Może jej dokonać tylko i wyłącznie uprawniony do tego specjalista. Tego typu zadaniami zajmuje się posiadający odpowiednie uprawnienia rzeczoznawca majątkowy. Kwestie te dotyczą wyceny lokalu mieszkalnego. Podobnie jest jednak w przypadku, gdy jest to niezbędne do ustalenia zdolności kredytowej. Oszacowanie faktycznej wartości danej nieruchomości może się okazać niezwykle istotne.

Wycena nieruchomości – na czym polega?

Aby wycena nieruchomości przebiegłą w sposób właściwy, należy zastosować się do zasad zawartych w Ustawie o gospodarce nieruchomościami. Najczęściej dokonywana jest wycena wartości rynkowej, która zawiera nie tylko cenę rynkową ale także stan techniczno-użytkowy, otoczenie i zagospodarowanie terenu i co dość istotne – stan prawny nieruchomości. Istnieje także szereg dokumentów, które będą niezbędne do dokonania wyceny nieruchomości. Są to przede wszystkim: akt notarialny bądź wypis z księgi wieczystej, rzut lokalu, wypis z rejestru gruntów, a także zarys mapy ewidencyjnej.

Ostatni element jest niezbędny, aby dokonać wszelkich formalności związanych z określeniem lokalizacji danej nieruchomości. Jednak w razie potrzeby można o te kwestie zapytać rzeczoznawcy majątkowego. Specjalista ten posiada dostęp do takich dokumentów, niezbędne jedynie będzie podanie mu numeru księgi wieczystej, a spora część formalności zostanie dopełniona.

Ile się czeka na wycenę nieruchomości?

W zależności od wybranego specjalisty okres oczekiwania na wycenę nieruchomości może się dość znacznie różnić. Jeśli będzie to zarządzone przez bank, okres ten może się znajdować w przedziale od 10 do 15 dni. Jednak wszystko zależeć może od wielu kwestii. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej wyceny nieruchomości – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Na nasz zespół skupu nieruchomości Pulo składają się jedynie doświadczeni rzeczoznawcy, którzy są profesjonalistami. Jeśli wycena ta jest niezbędna do sprzedaży mieszkania, w ramach współpracy wykonamy ją za darmo. Po profesjonalnie przeprowadzonej wycenie nieruchomości przedstawimy Ci ofertę, która będzie dotyczyła zakupu Twojego mieszkania. Jeśli się na nią zdecydujesz, należną kwotę wypłacimy Ci w dogodny dla Ciebie sposób. W postaci przelewu bądź gotówką. Nastąpi to już od 3h do maksymalnie 3 dni. Zapraszamy do kontaktu. Cenimy sobie profesjonalną współpracę z jasno określonymi warunkami.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu