Podatki i różnego rodzaju dodatkowe opłaty – na to wszystko musi przygotować się każdy, kto chce kupić lub sprzedać ziemię. Zasady dotyczące handlu działkami bardzo często są skomplikowane i wielu potencjalnych kupców i sprzedających nie do końca je rozumie, co jest powodem wielu rozczarowań i problemów. Wśród najczęściej wymienianych kłopotliwych kwestii prym wiodą oczywiście kwestie finansowe, takie jak na przykład to, kto może wycenić teren i na jakiej podstawie, a także ustalenia dotyczące tego, kto musi uiścić konkretne opłaty. W tym kontekście bardzo często pojawia się pytanie: czy sprzedający działkę płaci podatek? A jeśli nie on, to kto? Odpowiedź i omówienie wielu innych kwestii z tym związanych znajdziesz w poniższym artykule.
Podatek od sprzedaży działki – co to takiego i jaka jest jego wysokość?
Jak już zostało wspomniane – osoba, która jest formalnie właścicielem działki, terenu lub nieruchomości, posiada prawo do ich sprzedaży. Decydując się na skorzystanie z tej możliwości, trzeba jednak pamiętać o tym, że taka czynność cywilnoprawna, jaką jest sprzedaż, podlega oczywiście opodatkowaniu. W takim przypadku zazwyczaj stosuje się tzw. podatek dochodowy. Czym on jest? Otóż podatek dochodowy, jak sama nazwa wskazuje, pobierany jest od uzyskanego dochodu. W przypadku sprzedaży nieruchomości będzie on więc obliczany na podstawie kwoty, którą otrzymał sprzedający ponad oryginalną wartość nieruchomości. Dla przykładu, jeżeli była ona warta 100 tysięcy złotych, a sprzedawca wystawił ją za dwieście, to od zarobionych stu będzie musiał oddać 19 tysięcy.
Podatków od sprzedaży nieruchomości lub działki można jednak uniknąć i to w całkiem prosty sposób. Wystarczy odrobina cierpliwości, gdyż żeby tak się stało, trzeba odczekać pięć lat od zakupu. Wspomniany okres jest bowiem objęty karencją, która dotyczy osób kupujących i sprzedających ziemię. Oprócz tego istnieje też druga możliwość – wystarczy, że podczas podpisywania umowy sprzedający zobowiąże się do tego, aby przeznaczyć wszystkie pieniądze zarobione na sprzedaży na środki mieszkaniowe – w takiej sytuacji również jest on całkowicie zwolniony z płacenia podatków. Warto też pamiętać, że podatek do zapłaty dotyczy wyłącznie osób, które sprzedały swoją nieruchomość lub działkę z zyskiem. Jeśli zbywamy ją po cenie, po której sami ją nabyliśmy, a więc bez różnicy w wartości, nie musimy wtenczas nic płacić.
Co ciekawe, wiele osób nie wie, czy sprzedający działkę płaci podatek czy też nie. Wykonując wszelkie obliczenia, trzeba być tego świadomym, ponieważ potem może się okazać, że sprzedaż może nie być aż tak opłacalna, jak tego oczekiwaliśmy.
Kto płaci podatek od sprzedaży działki budowlanej?
Sprawa wygląda więc następująco: osobą, na której ciąży obowiązek uiszczenia odpowiedniej opłaty, jest sprzedający. Wynika to z faktu, że podatek, który musi on zapłacić, jest podatkiem dochodowym.
Sprzedający nie ma ponadto możliwości przerzucenia tej płatności na osobę kupującą nieruchomość. Sprawa jest więc, jak widać, dosyć oczywista. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się sprzedawać mieszkanie czy działkę na własną rękę czy przez pośrednika – opłaty nie ulegną zmianie. Alternatywą jest nasz skup nieruchomości, w którym możesz błyskawicznie sprzedać swoją działkę, nawet wtedy, kiedy jest ona obciążona wadami prawnymi i innymi problemami. Jesteśmy profesjonalistami, którzy działają w oparciu o autorski system, dzięki któremu jesteśmy w stanie wypłacać Ci pieniądze za nieruchomość w przeciągu zaledwie trzech dni. Dzięki nam nie będziesz musiał męczyć się z wystawieniem ogłoszenia czy przyjmowaniem potencjalnych kupujących w swoim domu, a także nie będziesz musiał dodatkowo płacić pośrednikowi za pomoc w sprzedaży, do zapłacenia zostanie sam podatek.
Teraz wiesz już, jaki podatek od sprzedaży działki trzeba zapłacić, ile wynosi i kiedy musisz go uiścić, a kiedy nie ma takiej potrzeby. Mamy nadzieję że nasz artykuł i zawarta w nim wiedza okażą się dla Ciebie przydatne, kiedy będziesz chciał zbyć swoją nieruchomość.