Zakup działki – co powinieneś wiedzieć?

Planując zakup działki rolno-budowlanej, warto wcześniej dobrze się do niego przygotować, aby nie zaskoczyły nas kolejne procedury i ograniczenia. Należy więc zacząć od określenia własnych potrzeb i oczekiwań w kontekście działki, a także wziąć pod uwagę wiele czynników. Istotna jest lokalizacja terenu, jego historia, topografia i kwestie prawne dotyczące jego własności. Zanim więc zdecydujemy się na tak poważną inwestycję, należy kierować się rozwagą i cierpliwością, a także dociekliwie szukać informacji na temat wybranego kawałka ziemi. Dowiedz się, kto może kupić działkę rolno-budowlaną i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie działki.

Działka rolno-budowlana – kto może kupić ziemię pod uprawy i budowę?

W przypadku działki rolno-budowlanej definicja nie jest tak oczywista, jak mogłoby się początkowo wydawać. Działka rolno-budowlana rzeczywiście umożliwia zarówno prowadzenie upraw, jak i budowę nieruchomości, istnieją jednak pewne ograniczenia. Aby móc rozpocząć budowę na zakupionym terenie, trzeba wystąpić do urzędu gminy z wnioskiem o sprawdzenie, czy zabudowanie go jest możliwe – takie informacje znajdziemy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkach Zabudowy. Warto również zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi działki. Od 2016 roku już nie tylko rolnik może kupić 0,3 hektara ziemi rolnej, ale każdy, i to zarówno w mieście, jak i poza nim, jest to jednak możliwe tylko w przypadku pojedynczej parceli. Jeśli powierzchnia działki rolnej wynosić będzie powyżej wskazanej wielkości, właściciel terenu będzie musiał prowadzić działalność rolniczą. Nie można również, zgodnie z obostrzeniami, sprzedać ani przekazać działki komuś innemu przez 5 lat, o ile jest ona położona na terenach wiejskich – w miastach obostrzenie to nie obowiązuje, jest zaś inne i dotyczy prawa pierwokupu dla dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Celem tych regulacji jest zapobieganie nadmiernemu wykupowi gruntów rolnych w miastach przez deweloperów planujących budowę osiedli mieszkaniowych. Po zmianie przepisów w 2016 roku obowiązują także nowe przepisy umożliwiające przekazywanie gruntów rolnych rodzinie.

Zakup działki – na co zwrócić uwagę?

W przypadku zakupu działki budowlanej należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników – kształt, topografię, orientację, zadrzewienie, historię, jakość i rodzaj gruntu, uzbrojenie, dostęp do dróg publicznych, a także regulacje prawne. Każdy grunt budowlany powinien być uzbrojony w sieć energetyczną, cieplną, wodną i kanalizacyjną – umowy o przyłącza budowlane są niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Warto także udać się do urzędu i sprawdzić, co można budować na konkretnej działce. Kiedy już to zrobisz, wybierz jej kształt, uważając na te nieregularne lub umożliwiające budowę domu jedynie w południową stronę. Zazwyczaj najlepszym wyborem jest działka kwadratowa lub prostokątna. Unikaj również terenów o zróżnicowanym, niekorzystnym ukształtowaniu. Sprawdź, czy działka nie jest nadmiernie zadrzewiona i zacieniona. Warto dowiedzieć się, czy na jej terenie nie było dawniej obiektu lub nie działo się coś, co może spowodować problemy w przyszłości, na przykład niewypały czy szkodliwe odpady. Na użytkowanie gruntu wpływ będzie mieć także jakość gleby, dlatego dobrze poprosić geologa o wykonanie badań geotechnicznych. Należy również sprawdzić, czy działka budowlana ma dostęp do drogi publicznej – jeśli nie, to nie otrzymasz pozwolenia na budowę domu.

Zakup działki budowlanej – co sprawdzić?

Jest sporo ważnych informacji, które musisz skontrolować przez zakupem działki. Co sprawdzić? Osoby niebędące rolnikami mają możliwość zakupu terenu rolnego dopiero od 2016 roku, jego powierzchnia nie może jednak przekraczać 0,3 ha. Wielkości poszczególnych działek nie sumują się, dlatego każdy może ich kupić więcej, nawet gdy są położone obok siebie. Przed zakupem działki należy również sprawdzić numer księgi wieczystej i skontrolować szereg danych dotyczących danego terenu – adres, powierzchnię, przeznaczenie i ewentualną zabudowę działki, zgodność danych właścicieli, umowy z innymi osobami np. użytkującymi działkę, obciążenie długami, kredytem lub hipoteką, służebność drogi dojazdowej. Nie bez znaczenia jest także sąsiedztwo, które w niektórych przypadkach może okazać się bardzo uciążliwe.

Zakup działki – i co dalej?

Zakup działki można traktować jako lokatę kapitału, ponieważ wartość gruntów nie ulega znacznym wahaniom. Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt, dobrze podpisać umowę przedwstępną na zakup działki. Dzięki niej będziesz mieć gwarancję, że sprzedawca nie zaoferuje jej innej osobie do czasu spłaty Twoich zobowiązań. W przypadku zakupu działki, podatek dla osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, wynosi 2% kwoty transakcji.

Jeśli potrzebujesz znać wartość działki, to zapraszamy do naszej oferty: wycena nieruchomości.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu