Prawo pierwokupu

Prawo pierwokupu kojarzy się głównie ze sprzedażą dzierżawionych gruntów bądź też lokali komunalnych, to jednak ma również zastosowanie w prywatnym obrocie nieruchomościami. 

Prawo pierwokupu nieruchomości

Pierwokup dotyczy sytuacji, w której nabywca nieruchomości zamierza sprzedać zakupioną uprzednio nieruchomość osobie trzeciej. Tego typu rozporządzenie możliwe jest jedynie z poszanowaniem prawa osoby, na rzecz której zastrzeżono pierwokup. Ważną zasadą, związaną z prawem pierwokupu jest też to, że jeżeli mamy do czynienia z kilkoma uprawnionymi, a niektórzy nie chcą skorzystać ze swojego prawa, pozostali mogą wykonać je w całości. Należy również podkreślić, że prawo pierwokupu ma charakter niezbywalny i niepodzielny. Nie można go zatem sprzedać osobie trzeciej albo wykorzystać tylko w pewnym zakresie, kupując na przykład część sprzedawanej nieruchomości.

Na czym polega prawo pierwokupu?

Skorzystanie z prawa pierwokupu polega na tym, że uprawniony składa sprzedającemu odpowiednie oświadczenie, że wyraża chęć zakupu danej nieruchomości na warunkach ustalonych pomiędzy sprzedającym a kupującym. Oświadczenie to wymaga ściśle określonej formy. Takiej samej formy, jak zawarcie umowy sprzedaży. W odniesieniu do nieruchomości musi być w formie aktu notarialnego. Uprawniony ma też ściśle określony czas na skorzystanie ze swojego prawa, jest to miesiąc, a czas liczy się od otrzymania zawiadomienia od sprzedającego o chęci sprzedaży. Treść umowy z uprawnionym do pierwokupu pozostaje taka sama, co umowa warunkowa zawarta z osobą trzecią.  Procedura sprzedaży nieruchomości z uwagi na prawo pierwokupu może się znacząco wydłużyć, zamiast szybkiej i bezproblemowej transakcji, sprzedający borykają się z dodatkowymi obowiązkami i dokumentami, jakie należy sporządzić.

Dowiedz się czym jest wspólnota mieszkaniowa.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on google
Google+
Share on email
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu