Działka bez dojazdu – czy można ją sprzedać?

Temat kupna lub sprzedaży szeroko pojętych nieruchomości, gruntów, a także działek, nierzadko wzbudza w wielu z nas zaniepokojenie. Strach wynika z faktu, że transakcje nie bywają codziennością – jest to więc całkowicie zrozumiałe. Niestety większości z nas przychodzi mierzyć się z transakcją co najmniej raz w życiu – mając na myśli zarówno zakup wymarzonego mieszkania, ale i sprzedaż lokalu handlowego, domu. Warto znać swoje prawa, a tym samym możliwości oraz alternatywy, które mogą być odpowiedzią na wiele problemów oraz wątpliwości.

Nasza firma specjalizuje się już wiele lat w usługach skupu ziem. Doświadczenie składa się z wypracowanych rozwiązań, procesów oraz wielkiego zaangażowania – dzięki temu, jesteśmy ekspertami w dziedzinie obrotu nieruchomościami. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jakich problemów mogą doświadczyć nasi klienci, tak więc w oparciu o profesjonalizm i wiedzę – staramy się wesprzeć w całym procesie sprzedaży.

Sprzedaż działki bez dostępu do drogi publicznej – czy to możliwe?

Jeśli jesteś właścicielem problematycznej działki, a stoisz przed koniecznością zbycia i obawiasz się o możności transakcji – ten wpis jest dla Ciebie! Warto zaznaczyć, że sytuacja wcale nie należy do nietypowych, wielu właścicieli nie posiada przywileju bezpośredniej drogi, natomiast wiele z nich – nie zdaje sobie z tego nawet sprawy. Dlaczego tak się dzieje?

Przypuśćmy, że nasza ziemia znajduje się przy pewnym szlaku dzięki któremu, możemy zarówno dojść, jak i dojechać na działkę. Niestety asfalt nie jest podstawą do uznania drogi – publiczną, m.in. autostrady, drogi ekspresowe, grupy dróg wojewódzkich, powiatowych, gminnych (kwalifikacja na podstawie ustawy z dnia 21/03/1985 roku). Aby takowe prawo zyskać, odcinek trasy musi spełnić wymogi wynikające z ustawy o drogach publicznych, wykazać uchwałę, wpis do ewidencji przez władze samorządowe. Na szczęście, działka bez dojazdu nie jest jednoznaczna z niemożnością jej sprzedaży!

Prawo nie zakazuje tychże działań, natomiast warto zapoznać się z ustawą z 21/08/1997 roku o gospodarce nieruchomości – ‘’art. 93 ust. 3. Zgodnie z zasadą nieważna jest umowa przeniesienia własności działek gruntu nieposiadających dostępu do drogi publicznej, działek, wchodzących w skład nieruchomości i wymagających odłączenia z księgi wieczystej oraz założenia dla nich nowej księgi.

Jeżeli decyzja o podziale nieruchomości zawiera warunek, że przy zbywaniu wydzielonych działek zostaną ustanowione służebności drogowe zapewniające dostęp do drogi publicznej lub nastąpi sprzedaż udziałów w prawie do działki stanowiącej drogę wewnętrzną, umowa przeniesienia własności wydzielonej działki zawarta bez spełnienia tego warunku jest nieważna – art. 58 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny w związku z art. 99 i art. 93 ust. 3 u.g.n.’’

Zważając na powyższe, aby sprzedaż była legalna, jesteśmy zobligowani do złożenia warunku o ustanowienie służebności. Jeśli proces wydaje się być dla Ciebie skomplikowany – bez obaw. Pulo zajmie się prawidłowym przebiegiem istotnych formalności wynikających z mocy prawa, podczas gdy zdecydujesz się sprzedać omawianą działkę bez drogi dojazdowej.

Sprzedaż działki bez drogi dojazdowej – co musisz wiedzieć?

Działania naszej firmy są skupione głównie na województwie małopolskim oraz śląskim, natomiast jesteśmy gotowi pełnić swoje usługi w dowolnym miejscu kraju. Jeśli planujesz transakcję, nasz agent dotrze w każdy zakątek Polski, aby wesprzeć Cię w procesie sprzedaży, oferując profesjonalne doradztwo. Jesteśmy w stanie odkupić od Ciebie zarówno działkę bez dojazdu, jak i grunty.

Specjalizujemy się również w skupie mieszkań, nieruchomości o różnorodnych cechach i problemach. Są to m.in. kredyty, powstałe zadłużenia, nieruchomości z umową dożywocia, ale i wiele innych. Wystarczy wypełnić formularz, a skontaktujemy się w celu ustalenia szczegółów.  Reasumując, nasza firma zadba o bezpieczny oraz jak najszybszy przebieg sprzedaży (maksymalnie do 3 dni) przy zachowaniu profesjonalizmu, dyskrecji oraz wysokiej jakości obsługi. Twój komfort jest dla nas priorytetem!

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on google
Google+
Share on email
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu