Co wybrać przy zakupie nieruchomości zadatek czy zaliczkę?

Przy zakupie nieruchomości najczęściej w pierwszej kolejności podpisywana jest umowa przedwstępna, a dopiero później umowa sprzedaży przenosząca prawo własności, która jest w formie aktu notarialnego. Podpisanie umowy przedwstępnej najczęściej wiąże się z koniecznością zapłaty określonej kwoty pieniędzy w celu zapewnienia gwarancji sfinalizowania transakcji w późniejszym terminie. Wpłacona kwota może mieć charakter zaliczki lub zadatku.

Czym się różni zadatek od zaliczki?

Wybór pomiędzy zadatkiem a zaliczką zależy od tego, jaki cel chcą osiągnąć obie strony umowy. Zadatek jest wpłacany na poczet należnej ceny za nieruchomość, dodatkowo wzmacnia stanowisko strony, której zależy na wykonaniu umowy. W przypadku jej niewykonania druga strona może odstąpić od umowy z zachowaniem zadatku. Natomiast, jeśli zadatek wpłaciła strona kupująca nieruchomość, to może ona żądać od drugiej strony sumy dwukrotnie wyższej, czyli podwojonej kwoty wpłaconej tytułem zadatku.

Zaliczka w odróżnieniu od zadatku nie ma charakteru wzmacniającego prawidłowe wykonanie umowy. Zaliczka jest wpłacana na poczet ceny należnej w przyszłości. Podstawowym elementem różniącym zaliczkę od zadatku jest fakt, że w przypadku braku zawarcia umowy końcowej, strona pokrzywdzona może domagać się zwrotu zaliczki wraz z odszkodowaniem. Roszczenia odszkodowawcze nie przysługują bowiem w przypadku zadatku.

Zobacz także inne wpisy

Udostępnić artykuł

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu